Korea Południowa zamierza przeznaczyć na odbudowę Ukrainy 52 miliardy dolarów
2023-07-15, 14:07 | aktualizacja 2023-07-15, 15:07
- Korea Południowa zamierza przeznaczyć na odbudowę Ukrainy pomoc finansową o wartości 52 mld dolarów - informują południowokoreańskie media. W Polsce z trzydniową wizytą przebywał prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol. W czwartek podpisał m.in. polsko-południowokoreańską umowę w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.
- Kancelaria prezydenta Republiki Korei Yoona Suk Yeola oszacowała, że całkowita wartość projektów na rzecz odbudowy Ukrainy, które będą realizowane w ramach partnerstwa sektorów publicznego i prywatnego, wyniesie około 52 mld dolarów - poinformował w piątek Choi Sang-mog, główny doradca ekonomiczny głowy państwa.
- Wartość projektów realizowanych za pośrednictwem międzyrządowych kanałów koordynacji to około 20 mld dolarów.
- "Wcześniej, w maju, Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o udział w ponad 5 tys. projektów odbudowy o wartości 20 mld dolarów za pośrednictwem współpracy międzyrządowej" - powiedział Choi Sang-mok, cytowany przez "Korean Herald".
Wsparcie zostanie rozszerzone na projekt odbudowy prowadzony przez sektor prywatny. Wartość inwestycji jest obecnie wyceniania na około 32 miliardów dolarów. Projekt obejmuje różne sektory, w tym: elektrownie jądrowe z małymi reaktorami modułowymi (SMR), odbudowę lotnisk, maszyny budowlane, pojazdy kolejowe i technologie informacyjne.
Rząd planuje również przekazać pomoc techniczną na odbudowę infrastruktury wodnej w uzupełnieniu zaoferowanej już pomocy humanitarnej, która będzie przeznaczona na likwidację skutków powodzi wywołanej zniszczeniem przez Rosjan hydroelektrowni w Nowej Kachowce.
"Planujemy utworzenie platformy odbudowy Ukrainy w Polsce w celu szybkiej wymiany informacji i współpracy między sektorem prywatnym i rządem. Powstanie stosowne biuro w Warszawie" - poinformował Choi.
"Przy okazji mojej wizyty w Polsce zdecydowaliśmy się uruchomić wsparcie na pełną skalę, aby zaangażować się w pomoc Ukrainie poprzez dwustronny szczyt i spotkanie firm współpracujących przy odbudowie tego kraju" - oznajmił Choi Sang-mok.
Porozumienie o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji
Porozumienie o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, w tym w szczególności wymiany handlowej, promocji inwestycji i współpracy przemysłowej, podpisali w Warszawie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.
"Jestem przekonany, że dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu uda się jeszcze bardziej pogłębić naszą współpracę. Korea jest strategicznym partnerem Polski w wielu obszarach. W 2023 roku przypada 10. rocznica podpisania partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami. Priorytetem jest dla nas współpraca przy eliminowaniu barier w handlu i pogłębianiu współpracy w zakresie nowoczesnych technologii" - zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Wiceminister Grzegorz Piechowiak dodał: "W naszym kraju działa prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim. Korea to jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych spoza Europy, o czym świadczą inwestycje koreańskich firm w Polsce".
Przedstawiciele MRiT uczestniczyli także w rozmowach plenarnych delegacji Polski i Korei pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Republiki Korei Yoon Suk-Yeol. Minister Waldemar Buda i wiceminister Grzegorz Piechowiak wzięli także udział w Forum Gospodarczym Korea-Polska współorganizowanym przez PAIH, Federację Przemysłu Koreańskiego i KOTRA Warsaw.
Wizytę prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeol w Polsce podsumowała w auycji "Świat do trzeciej" doktor Joanna Beczkowska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Posłuchaj
Ponadto audycji:
- Rosyjskie komentarze po szczycie NATO (Zygmunt Dzięciołowski, autor bloga "Media w Rosji");
- Szczyt NATO okiem korespondenta (Wojciech Cegielski, Polskie Radio);
- Prezydent Erdogan zasugerował zgodę na wstąpienie Szwecji do NATO za otworzenie Ankarze drogi do członkostwa w Unii Europejskiej (Karolina Wanda Olszowska, turkolog, Ośrodek Studiów Wschodnich);
- Kraje Ameryki Łacińskiej nie podpiszą deklaracji z UE, w której miałyby okazać wsparcie Ukrainie, chcą zapisu o reparacjach za niewolnictwo (dr Joanna Gocłowska-Bolek, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego);
- Co z interesami Grupy Wagnera w Afryce po puczu Prigożyna? Rosja chce je przejąć (dr Konrad Czernichowski, Katedra Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej UMCS).
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 15.07.2023
Godziny emisji: 13.08,14.07
IAR/PAP/zch