Wysokie temperatury. Upał🥵
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 8, 2023
Eksperci z #IMGW-PIB przygotowali specjalny poradnik – vademecum zachowań – w którym znajdziecie porady, jak chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz jak postępować w czasie upału.
➡️https://t.co/zX1FLKunFE#lato #upał #meteo pic.twitter.com/ZoPdYQqQZc
"Żar leje się z nieba". A to dopiero początek upałów; temperatury przekroczą 40 stopni
2023-07-14, 12:07 | aktualizacja 2023-07-14, 14:07
– W tym tygodniu w całej Europie rosną temperatury, ale to dopiero początek upałów, jakie przynosi antycyklon, czyli obszar wysokiego ciśnienia, Cerber – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna. Na Sycyli i Sardyni temperatury osiągną rekordowe 48 stopni Celsjusza. Fala upałów dotyka jednak nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone oraz Chiny.
- Na Sycyli i Sardyni temperatury osiągną rekordowe 48 stopni Celsjusza. Fala upałów dotyka jednak nie tylko Europę, ale i Stany Zjednoczone oraz Chiny. Gorące powietrze dotrze także do Polski.
- Rekord najwyższej temperatury w historii Europy został pobity 11 sierpnia 2021 roku, kiedy we Floridii, włoskim miasteczku na Sycylii, odnotowano 48,8 stopni Celsjusza. "Ten rekord może zostać ponownie pobity w nadchodzących dniach" - przewiduje ESA.
- – Podczas upałów warto zostać w domu, pić dużo wodu i koniecznie pamiętać o nakryciu głowy, gdy wychodzimy na zewnątrz – apelują eksperci.
- Meteorolodzy zaznaczają: – Czeka nas kolejny, ekstremalnie ciepły rok, a przynajmniej lato. W najbliższym tygodniu należy się spodziewać wysokich temperatur, niektóre dni będą wręcz upalne, wystąpić mogą burze z gradem i porywistym wiatrem.
Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska - wszystkie te kraje staną w obliczu olbrzymiej ściany gorąca, jak zapowiedziała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna. "Antycklon - obszar wysokiego ciśnienia - nazwany Cerberem (jak potwór z greckiej mitologii strzegący świata zmarłych) nadchodzący z południa, spowoduje wzrost temperatur powyżej 40 stopni Celsjusza w dużej części Włoch. Dzieje się to po wiośnie i wczesnym lecie pełnych burz i powodzi" - przekazała agencja.
Ochrona przed upałami
Władze w kilku krajach Europy przygotowują obecnie nadzwyczajne środki w celu ochrony przed upałami - podała agencja Associated Press. W Atenach i innych greckich miastach godziny pracy w sektorze publicznym i w wielu prywatnych firmach zostały zmienione, aby uniknąć pracy w środku największego upału w połowie dnia. W piątek w Atenach upały sięgają 39 stopni, a w sobotę przewiduje się jeszcze większy wzrost temperatury.
Norwescy meteorolodzy poinformowali, że na północnym krańcu kraju, na obszarze w pobliżu latarni morskiej Slettnes odnotowano 28,8 stopi Celsjusza, co stanowi rekordową temperaturę dla Arktyki.
Czytaj także:
Upał może być śmiertelnym zagrożeniem. Jak chronić swoje zdrowie?
Upał, słońce i wysoka temperatura. Jak pomóc zwierzętom?
Fala gorąca w Polsce
– Lipiec jest powyżej normy temperaturowej. Prawdopodobnie czekają nas dwa miesiące ekstremalnie wysokich temperatur – mówi synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Uspokaja jednak, że nie będą to raczej upały na miarę rekordowego 2015 roku. – Czeka nas kolejny, ekstremalnie ciepły rok, a przynajmniej lato. W najbliższym tygodniu należy się spodziewać wysokich temperatur, niektóre dni będą wręcz upalne, wystąpić mogą burze z gradem i porywistym wiatrem. Pod koniec tygodnia na termometrach spodziewane są temperatury w okolicach 35 stopni – zaznacza.
Jak dodaje, na termometrach coraz częściej będą się pojawiały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza i ogólnie średnia temperatura dla okresu letniego w kraju ma być powyżej normy. Jak na razie rok jest gorętszy od 2022. Zła wiadomość jest taka, że upały nie ucieszą nawet urlopowiczów, bo niosą ze sobą szereg niekorzystnych zjawisk. – Możemy się spodziewać gwałtownych zjawisk atmosferycznych, przede wszystkim burz – zaznaczył Grzegorz Walijewski. Dodaje również, że groźne są także sinice, które już doprowadziły do zamknięcia wielu plaż nad Bałtykiem, a na Mazurach mogą skutkować spektakularnym "zakwitnięciem" jezior, co też uniemożliwi kąpiel.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Adamowicz
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 10.15
IAR/PAP/zch