W co i jak bawić się z małym dzieckiem? Ekspertka radzi rodzicom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W co i jak bawić się z małym dzieckiem? Ekspertka radzi rodzicom
Dla dziecka zabawa jest sposobem na poznawanie świataFoto: Shutterstock/shurkin_son

Tory przeszkód, zabawa w chowanego czy odgrywanie ról – to wszystko rozwija mózg dziecka i pomaga mu zdobywać ważne umiejętności życiowe. Jako rodzice powinniśmy przede wszystkim obserwować nasze pociechy, poświęcać im nasz czas i podążać za ich zainteresowaniami.

  • Podczas zabawy z małym dzieckiem powinniśmy raczej podążać za jego zainteresowaniami, niż narzucać mu własne pomysły.
  • Spędzając czas z pociechą, starajmy się być uważni i nie rozpraszać się innymi zajęciami.
  • Tory przeszkód, zabawa w chowanego czy odgrywanie ról pomagają rozwijać wiele umiejętności małych dzieci.

Aby zapewnić dziecku optymalny rozwój i edukację poprzez zabawę, nie powinniśmy na siłę narzucać mu naszych pomysłów. – Przede wszystkim podążaj za zainteresowaniami dziecka. Taka zabawa będzie trwała dłużej, a twoje dziecko będzie się z niej więcej uczyło – przekonywała w Trójce Marielle Tourel, ekspertka ds. edukacji rodzicielskiej.

– Jeśli twoje dziecko akurat ma ochotę rysować, nie przerywaj mu, mówiąc, że teraz będziemy grać w piłkę. Dołączając do niego, wydłużasz czas, który dziecko spędzi na rysowaniu, a więc wspierasz jego umiejętność koncentracji uwagi oraz możesz wykorzystać ten czas, aby rozwijać jego umiejętności grafomotoryczne – dodała autorka popularnego instagramowego profilu @Rozwojowa_Mama.

Wyzwania i uważność

Kolejna ważna sprawa to stawianie przed dzieckiem wyzwań. – Nie rozwiązuj problemów za dziecko. Jeśli widzisz, że dziecko się frustruje, to nie interweniuj od razu, żeby coś zrobić za nie. Możesz je zachęcać, mówiąc: "dasz radę", "spróbuj jeszcze raz". Możesz też zadawać otwarte pytania, które naprowadzą dziecko na znalezienie rozwiązania – radziła rozmówczyni Radosława Nałęcza.

Powinniśmy także starać się maksymalnie wykorzystać czas, jaki spędzamy z dzieckiem. – Jeśli cały czas sprawdzasz w telefonie, co się dzieje, równolegle robisz inne rzeczy, to teoretycznie spędzasz czas z dzieckiem, ale nie jesteś z nim stuprocentowo. To jest frustrujące dla obu stron – mówiła gość "Pory na Trójkę".


Posłuchaj

5:17
Jak optymalnie spędzać czas z dzieckiem? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W co się bawić?

Marielle Tourel podrzuciła przy okazji słuchaczom garść pomysłów na zabawy z najmłodszymi pociechami. Dla tych w wieku 6-12 miesięcy odpowiednie są np. tory przeszkód ustawiane z poduszek lub innych bezpiecznych przedmiotów. Ich pokonywanie pomaga rozwijać umiejętności planowania i rozwiązywania problemów, pamięć roboczą, koncentrację uwagi oraz motorykę. – Dzieci uwielbiają pokonywać przeszkody i w ten sposób poznawać otoczenie – zapewniała ekspertka.

Świetnym sposobem na trening pamięci i samokontroli dziecka jest zabawa w chowanego. Można do tego dodać odgrywanie ról, szczególnie jeśli dziecko ukończyło 18 miesięcy życia. Wtedy ważne dla niego stają się zabawy symboliczne. Zaczyna naśladować zachowania, które obserwuje u dorosłych.

– Odgrywanie ról uważane jest za jeden z najlepszych sposobów, aby rozwijać samoregulację. Gdy dziecko udaje na przykład lekarza, to musi kontrolować swoje impulsy, aby zachowywać się inaczej, by poprawnie odegrać tę rolę – opowiadała "rozwojowa mama".


Posłuchaj

4:48
W co się bawić z małym dzieckiem? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Marielle Tourel (ekspertka ds. edukacji rodzicielskiej, autorka instagramowego profilu @Rozwojowa_Mama)
Data emisji: 14.07.2023
Godziny emisji: 7.11, 7.22

kc

Polecane