Mukowiscydoza dotyka całą rodzinę
Trwa X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. To kolejna akcja i apel o dostrzeżenie problemu tej najczęstszej dolegliwości genetycznej u ludzi.
X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy
– Mało kto sobie uświadamia, że w średnio zatłoczonym autobusie, który liczy czterdzieści osób, dwie z nich są nosicielami choroby – podkreśla profesor Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W akcję włączył się aktor Kacper Kruszewski, który wziął udział w rozpoczynającym ją koncercie. - Uświadomiłem sobie, gdy otrzymałem propozycję występu, że już wcześniej o tym schorzeniu słyszałem dzięki Fundacji MATIO. Nie miałem cienia wątpliwości, żeby wziąć w tym udział – mówi.
Paweł Wójtowicz, Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO podkreśla, że w tym roku po raz pierwszy poruszony zostanie problem całej rodziny. Ta choroba nie dotyka tylko osoby na nią cierpiącej, ale wszystkich jej bliskich.
Chorobę jest ciężko ukryć. - Mam ze sobą całą aparaturę do inhalacji. Robię je trzy razy dziennie. Jak idę do szkoły na dwunastą, to robię godzinę wcześniej, żeby na lekcje nie brać inhalatora – tłumaczy Jakub Morawiec, szesnastolatek chorujący od urodzenia.
Paweł Wójtowicz przypomina, że w naszym kraju wiele należy jeszcze zrobić. - Średnia długość życia u nas jest niestety nadal krótsza niż w innych państwach. W Polsce taka osoba żyje około 20 lat, dla porównania w Kanadzie jest to 40 lat, a w USA 35.
W tym tygodniu w 20 ośrodkach będzie można skorzystać z bezpłatnych telefonicznych porad medycznych. Lista placówek znajduje się pod adresem www.mukowiscydoza.pl.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godzinie 18.35. Zapraszamy.
(dmc)