Szpital w Poznaniu muralami promuje transplantacje
2023-07-12, 17:07 | aktualizacja 2023-07-12, 22:07
Jak przekonać ludzi, by decydowali się na przekazanie po śmierci swych organów do przeszczepu? Można tak, jak to robi Szpital Wojewódzki w Poznaniu, na którego ścianach pojawiły się dwa murale promujące transplantacje.
- Średni czas oczekiwania na przeszczep w Polsce to mniej więcej rok. Największym problemem jest brak dawców.
- Szpital Wojewódzki w Poznaniu promuje oddawanie narządów do przeszczepu muralami umieszczonymi obok Oddziału Transplantologii.
- Polskie prawo nie wymaga pisemnej zgody dawcy na pobranie jego narządów do przeszczepu po jego śmierci. Każdy może jednak zastrzec, że sobie tego nie życzy, sprzeciw może też wyrazić najbliższa rodzina.
Choć transplantologia w Polsce powoli podnosi się z zapaści wywołanej pandemią, średni czas oczekiwania na przeszczep wynosi wciąż około roku. – Jest dosyć mało dawców i to jest w tym momencie największy problem – mówi dr Tomasz Prystacki, promotor społecznej kampanii "Drugie życie".
Aby temu zaradzić, Szpital Wojewódzki w Poznaniu postanowił na ścianach przed Oddziałem Transplantologii umieścić dwa murale zachęcające do oddawania organów do przeszczepów. Przekaz skierowany jest zarówno do pacjentów, jak i gości szpitala – łącznie może go zobaczyć co najmniej kilkaset osób dziennie.
Puzzle i oświadczenie woli
– Główny motyw jednego z murali to są puzzle. Nie jest to przypadkowe, bo na Zachodzie używa się określenia "puzzle man" – tłumaczy dyrektor szpitala Piotr Nowicki. Chodzi o przekazywanie "kawałka siebie" drugiemu człowiekowi, co często może uratować mu życie. Mural pokazuje wszystkie osoby biorące udział w tym procesie.
– Mural jest powiązany z funkcją oddziału, obrazuje to, co robimy, czyli przekazywanie narządu. Na pewno pobudza świadomość – dodaje prof. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Drugi mural przedstawia natomiast tzw. oświadczenie woli. Jest to pisemna zgoda na oddanie do przeszczepu naszych narządów po śmierci. – Żeby wykorzystać narządy, musimy mieć zgodę. Dlatego promujemy to oświadczenie, czyli taką kartkę, którą powinniśmy zawsze mieć ze sobą w dokumentach – mówi dyr. Nowicki.
Warto pamiętać, że do pobrania narządów do przeszczepu nie jest konieczna zgoda wyrażona na piśmie przez ich dawcę. Często udziela jej także rodzina zmarłego, zwłaszcza jeśli za życia wyrażał on taką wolę, nawet w zwykłej rozmowie.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości
- Sztuczna inteligencja w medycynie. Lepsza diagnostyka, nowe leki
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału: Magdalena Konieczna
Data emisji: 12.07.2023
Godzina emisji: 7.48
kc