Trójka|Trójkowy komentarz dnia
Zaproszenie Ukrainy do NATO. Politolog z Wilna: jeszcze nie na tym szczycie
2023-07-10, 19:07 | aktualizacja 2023-07-10, 19:07
– Według sygnałów, które dostajemy, zaproszenie Ukrainy do NATO nie zostanie wystosowane w wystarczająco czytelny sposób – mówi przed zbliżającym się szczytem NATO prof. Margarita Seselgyte z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Wilnie.
W dniach 11-12 lipca w Wilnie odbędzie się szczyt NATO. W jednym z największych wydarzeń w historii Litwy weźmie udział 50 zagranicznych delegacji oraz około 2 tysięcy przedstawicieli organizacji pozarządowych i międzynarodowych mediów. – Dla nas najważniejsze jest, żeby ten szczyt został zorganizowany poprawnie, żeby obyło się bez incydentów – mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" prof. Margarita Seselgyte, szefowa Instytutu Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Wilnie.
– Mamy też inne oczekiwania od szczytu. Być może niektóre są zbyt wygórowane, ale z pewnością jedną z głównych rzeczy jest wzmocnienie bezpieczeństwa flanki wschodniej, żeby decyzje podjęte rok temu w Madrycie zostały ujęte w deklaracji podsumowującej szczyt w Wilnie – dodała rozmówczyni Rafała Tomańskiego.
Ukraina musi poczekać
Niewykluczone, że na szczycie pojawi się także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. O włączeniu jego kraju do struktur sojuszu mówi się coraz głośniej, szczególnie od czasu napaści Rosji w lutym 2022 roku. – Chcielibyśmy usłyszeć zaproszenie Ukrainy do struktur NATO w sposób niepozostawiający wątpliwości i wystarczająco stanowczy. Jednak według sygnałów, które dostajemy, takie zaproszenie nie zostanie wystosowane w wystarczająco czytelny sposób. Wciąż jednak ważne jest, że drzwi dla Ukrainy mają pozostać otwarte, a zaproszenie może zostać przeniesione na kolejny szczyt NATO – mówiła prof. Seselgyte.
Gość audycji odniosła się także do pojawiających się pomysłów rozszerzenia NATO o państwa regionu Azji i Pacyfiku. – Zdajemy sobie sprawę, że dla zachodnich demokracji ten region niesie wiele wyzwań, dlatego trzeba trzymać się w gronie państw dzielących te same wartości. (…) Nie wszystkie kraje myślą tak samo, niektóre obstają przy zwracaniu uwagi wyłącznie na sam Atlantyk Północny.
Europa solidarna przeciw Putinowi
Prof. Margarita Seselgyte uważa, że Europa zdała egzamin w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale w przyszłości czeka ją jeszcze wiele napięć. – Jedność Europejczyków została poddana próbie przez wojnę na Ukrainie. Pomimo że niektórzy, głównie Putin, uważali, że ta jedność upadnie, ona przetrwała. Jednak, oczywiście, różnimy się w rozmiarach państw, gospodarek, także w podejściu do rosyjskiego zagrożenia. Te różnice mogą stać się ponownie widoczne po zakończeniu wojny, gdy zapanuje względny spokój.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Rafał Tomański
Gość: prof. Margarita Seselgyte (szefowa Instytutu Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Wilnie)
Data emisji: 10.07.2023
Godzina emisji: 17.45
kc