Arabska rewolucja inspiracją dla Białorusi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arabska rewolucja inspiracją dla Białorusi
Tomasz PisulaFoto: fot. album prywatny

Tomasz Pisula (Fundacja Wolność i Demokracja): To, co stało się z Mubarakiem pokazuje, że z dyktaturą można skutecznie walczyć, a świat się zmienia. Białorusini właśnie takiej zachęty potrzebują.

Posłuchaj

Salon polityczny Trójki 1 marca 2011
+
Dodaj do playlisty
+

 
Gość "Salonu politycznego Trójki" uznał za bardzo prawdopodobną pomoc Białorusi dla Libii, zwłaszcza w kwestii broni. Unia Europejska nałożyła wczoraj zbrojeniowe embargo na władzę w Trypolisie.

- Dyktatury międzynarodowe współpracują ze sobą. Warto przypomnieć, że Łukaszenka wysyłał samoloty wojskowe do Somalii. W zamian za pomoc Libia mogłaby sprzedawać  Łukaszence surowce. Tak dzieje się w przypadku Wenezueli, która za uzbrojenia oddaje władzy w Mińsku ropę – tłumaczy Tomasz Pisula z Fundacji Wolność i Demokracja.

Ekspert nie wyklucza też ucieczki Muammara Kaddafiego na Białoruś albo do innego kraju objętego reżimem.

Podkreśla jednak, że państwa arabskie mogą stać się przykładem dla naszego wschodniego sąsiada.

Działacz Fundacji Wolność i Demokracja przypomina, że dla demokratycznej opozycji w kraju Łukaszenki wiele robi Polska. – U nas działają dwa bardzo istotne narzędzia: Radio Racja i telewizja Biełsat.

Polska przeznacza też na rzecz Białorusi część swojej pomocy rozwojowej. Ważną inicjatywą jest również podjęta przez aklamację rezolucja sejmu potępiająca Białoruski reżim.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13. Zapraszamy.

(dmc)

Polecane