"To nasz interes narodowy". Błażej Poboży o włączeniu Szwecji do NATO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sprawa szybkiego włączenia Szwecji do NATO jest naszym interesem narodowym – powiedział Błażej Poboży z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Władysław Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej, Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, Janusz Kowalski z Suwerennej Polski, Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. 

Jak kontynuował Błażej Poboży, "druga najważniejsza z punktu widzenia polski kategoria, to reakcja na zmianę sytuacji międzynarodowej po nieudanym puczu Prigożyna". – Chodzi o możliwość przeniesienia jednostek Grupy Wagnera na Białoruś, co zmienia naszą sytuację oraz o przenoszenie taktycznej broni jądrowej na Białoruś – zaznaczył polityk.

– W chwili obecnej w Europie nie ma silniejszej armii niż armia ukraińska i włączenie Ukrainy do NATO na poziomie fizycznym bezpośrednim oznacza zwiększenie zdolności bojowych NATO – powiedział Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. - My, zabiegając o zbliżenie Ukrainy do NATO, na tyle na ile to jest możliwe w chwili obecnej, jesteśmy świadomi, że sprawa wejścia Szwecji [do NATO - red.], w tej perspektywie jest jednak drugorzędna - dodał.

"To jest kluczowe"

Z kolei Grzegorz Schetyna ocenił, że "ważne jest zamknięcie sprawy przystąpienia Szwecji do NATO, to jest kluczowe". – Wydaje mi się, że jest bliżej niż wcześniej. Każde rozszerzenie NATO ma wielki sens – wskazał.

Jak dodał poseł Koalicji Obywatelskiej, "oczywiście nie może być tak, że kraj będący w stanie wojny, a Ukraina jest, zostanie przyjęty do NATO, tak się po prostu nie może zdarzyć". 

Krzysztof Gawkowski ma poczucie, "że zaczynamy w Europie i w ramach sojuszników NATO przekraczać trochę granice, jeżeli chodzi o to, gdzie jest miejsce Ukrainy w NATO". – Mówią o tym liderzy, politycy, a nic się w tej sprawie nie dzieje i nic się w tej sprawie nie stanie. W związku z tym prezydent Zełenski będzie mógł się czuć zawiedziony – stwierdził.

Domknięcie basenu Morza Bałtyckiego 

Zdaniem polityka Nowej Lewicy "może się wydarzyć to, co jest ważne dla Polski, czyli wejście Szwecji do NATO". – To by było dobre, bo zamykałoby basen Morza Bałtyckiego w ramach państw NATO – zaznaczył. 

Władysław Teofil Bartoszewski uważa, "że nie należy zbyt dużo oczekiwać od szczytu w Wilnie". – Jest rzeczą podstawową, żebyśmy doprowadzili do wejścia Szwecji do NATO, dlatego że to nam zamyka Morze Bałtyckie, Szwecja ma bardzo dobre siły zbrojne, mają bardzo dobre lotnictwo – mówił gość "Śniadania w Trójce". 

Janusz Kowalski ufa, "że w Wilnie zostaną podjęte decyzje, które wzmocnią architekturę Rzeczpospolitej Polskiej". – Ufam, że członkiem NATO stanie się Szwecja – dodał poseł Solidarnej Polski. 

Posłuchaj

52:22
Błażej Poboży o włączeniu Szwecji do NATO (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Janusz Kowalski (Suwerenna Polska), Błażej Poboży (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 8.07.2023
Godzina emisji: 09.05

nt

Polecane