"Odbudowa będzie się też odbywać w regionach, niedługo kolejna misja". Emilewicz o współpracy polsko-ukraińskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Odbudowa Ukrainy nie będzie odbywać się tylko poprzez Kijów, a przez duże zamówienia organizowane przez Agencję Odbudowy Ukrainy, ale także to się będzie działo w regionach. Stąd kolejna misja gospodarcza, którą planuję już za dwa tygodnie, tj. Łuck, Równe i Lwów - powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

- Byłam na Ukrainie po raz drugi, od kiedy rozpoczęła się wojna. Kijów żyje, w Kijowie nie czuć wojny, żywioł życia jest niezwykły, ale oczywiście to nie jest tak, że o wojnie się nie pamięta - oceniła pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. 

"Rosjanie chcą utrzymywać w strachu"

Jak zaznaczyła, "widać, że Rosjanie chcą utrzymywać w strachu, w przerażeniu i nie ustępują". - Myślę, że im bardziej Ukraina mówi, że nie będziemy negocjować, że będziemy walczyć dopóty, dopóki granice sprzed 2014 roku nie będą pewne i nie będą granicami Ukrainy, tym bardziej Władimir Putin chce to przekonanie ukraińskie naruszyć - powiedziała gość radiowej Trójki.

- Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że badania rządu ukraińskiego wskazują na jednoznaczne poparcie, przede wszystkim społeczne, i dla rządu i dla prezydenta Zełenskiego. Na pytanie, czy chcemy, żeby wojna się skończyła, czy chcemy negocjować warunki pokojowe za wszelką cenę, w większości udzielana jest odpowiedź, że nie. Wojna nie skończy się prędko - wyjaśniła Jadwiga Emilewicz. 

Polscy przedsiębiorcy nie czekają na koniec wojny

Dodała, że Polsce zależy na nowych relacjach gospodarczych z Ukrainą. Jak podkreśliła, polscy przedsiębiorcy nie czekają na koniec wojny, są obecni u naszego wschodniego sąsiada i wykazują zainteresowanie inwestycjami na Ukrainie. Przypomniała, że prowadzone są misje gospodarcze na Ukrainie - odbywają się spotkania z rządowymi agencjami, a także lokalnymi stowarzyszeniami i władzami. 

- Polscy przedsiębiorcy nie czekają na traktat pokojowy, polscy przedsiębiorcy byli na Ukrainie przed wojną, są tam teraz i prowadzą działalność gospodarczą - ponad 600 firm rzeczywiście na Ukrainie działa.

- Odbudowa Ukrainy nie będzie odbywać się tylko poprzez Kijów, ale przez duże zamówienia organizowane przez Agencję Odbudowy Ukrainy, ale także to się będzie działo w regionach. Stąd kolejna misja gospodarcza, którą planuję już za dwa tygodnie, tj. Łuck, Równe i Lwów - zapowiedziała.

Posłuchaj

15:34
Jadwiga Emilewicz o odbudowie Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Maksymilian Maszenda
Gość: Jadwiga Emilewicz (pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej)
Data emisji: 7.07.2023
Godzina emisji: 8.45

IAR/nt

Polecane