Tomasz Konieczny i jego Baltic Opera Festival w Sopocie
2023-07-07, 09:07 | aktualizacja 2023-07-07, 09:07
– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się to sfinalizować – mówi światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny o swoim festiwalu Baltic Opera Festival. Jego pierwsza edycja rozpocznie się 14 lipca w Operze Leśnej w Sopocie.
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego, jak powrót dramatu muzycznego do amfiteatru w bukowej dolinie Górnego Sopotu. Amfiteatr, powstały w 1909 roku, nazwany z czasem Waldoper, temu właśnie miał służyć – muzyce operowej. I służył, w kurorcie, który po I rozbiorze znalazł się w zaborze pruskim, administrowany przez Królestwo Prus, następnie po I wojnie na terenie Republiki Weimarskiej, po traktacie wersalskim stał się częścią Wolnego Miasta Gdańsk, a w czasie II wojny światowej – III Rzeszy. W 1924 roku odbył się tam pierwszy Festiwal Wagnerowski. Podczas wojny i długo po niej amfiteatr podupadał. Historię reaktywacji Opery Leśnej rozpoczął w 1961 roku nowy festiwal: festiwal piosenki.
Naznaczony przez historię sopocki amfiteatr jest jednym z najpiękniejszych "obiektów kulturalnych" w Polsce: wiele razy został przebudowany i udoskonalony. Światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny podjął próbę przywrócenia Operze Leśnej jej pierwotnej funkcji. I 14 lipca rozpocznie się po raz pierwszy Baltic Opera Festival.
– Ja do roku 2020 byłem daleki od pomysłu organizacji jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. Byłem po prostu kontraktowym śpiewakiem, który dawał się angażować w najlepszych teatrach na świecie – mówił Tomasz Konieczny w "Trójce pod księżycem".
Pandemia stała się dla artysty pretekstem do zaangażowania się w ruch walki o prawa swoich kolegów po fachu, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy i środków do życia. Natomiast impuls do zorganizowania własnego festiwalu dał Koniecznemu austriacki tenor Peter Svensson, który w 2020 roku zaprosił go do zaśpiewania na podobnej imprezie w Mikulovie na granicy czesko-austriackiej.
– Pomyślałem sobie: mój Boże, taki Peter Svensson w dużo mniejszej Austrii spontanicznie organizuje festiwal i zaprasza na niego wybitnych kolegów, a my mamy taki obiekt jak Opera Leśna i ten obiekt od lat nie jest używany do tego, do czego został stworzony. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się to sfinalizować.
Festiwal powstał we współpracy z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Narodowym Centrum Kultury. Program jest eklektyczny, bo to nie tylko premiera "Latającego Holendra" Wagnera w samej Operze Leśnej. To także prezentacja operetki Szymanowskiego pod tytułem "Loteria na mężów, czyli narzeczony 69" w Operze Bałtyckiej, zrealizowanej w Operze Krakowskiej. Będziemy mogli także w wyjątkowej scenerii sopockiego amfiteatru uczestniczyć w Maratonie Filmowym.
W tym wydaniu audycji gościliśmy trzech dyrektorów: oprócz Tomasza Koniecznego byli to Rafał Kokot i Romuald Wicza-Pokojski. W roli znawcy historii sopockiego amfiteatru wystąpił natomiast Wojciech Fułek, autor między innymi książki pod tytułem "Od Huzarów Śmierci do Eltona Johna".
Posłuchaj
***
Na "Trójkę pod księżycem" w piątek (7 lipca) zaprosili Barbara Marcinik i Dariusz Pieróg.