Ruszył bezpieczny kredyt. Wiceprezesi dwóch największych polskich banków wyjaśniają szczegóły wsparcia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruszył bezpieczny kredyt. Wiceprezesi dwóch największych polskich banków wyjaśniają szczegóły wsparcia
Szybko rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi.Foto: Alexander Veprikov/Shutterstock.com

Przygotowujemy się do udzielania kredytów 2 procent na pierwsze mieszkanie albo dom, zainteresowanie jest bardzo duże - mówili w "Trójkowym komentarzu dnia" przedstawiciele dwóch polskich banków, Wojciech Werochowski - wiceprezes Pekao SA i Maciej Brzozowski - wiceprezes PKO BP.

Od 3 lipca br. "bezpieczny kredyt 2 proc." znajduje się już w ofercie kilku banków – w tym PKO BP, Pekao SA.

– Zainteresowanie jest bardzo duże – potwierdzili zgodnie wiceprezesi PKO BP i Pekao SA. 

Goście byli m.in. pytani o ocenę zdolności kredytowej wnioskodawców. Jak stwierdził przedstawiciel Pekao SA – zdolność ta jest oceniana po odjęciu kosztów objętych dopłatą, "a tak naprawdę do zdolności kredytowej brana jest pod uwagę połowa raty", co jest – jak określił – "preferencyjnym podejściem".

Zdaniem Macieja Brzozowskiego, wiceprezesa PKO BP – kredyt jest tak pomyślany aby "w tym pierwszym okresie klienci bardzo szybko schodzili z rat" i żeby później "mieli lżej".

Bezpieczny kredyt z dopłatą

Przypomnijmy, że ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br. Produkty te są oferowane przez banki, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadziły je do swojej oferty.

Konto mieszkaniowe będzie oferowane klientom np. Pekao od 10 lipca, a w PKO BP zostanie wprowadzone do grudnia.

Warunki kredytowania

"Bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:37
Wiceprezes Pekao SA Wojciech Werochowski i wiceprezes PKO BP Maciej Brzozowski o "bezpiecznym kredycie 2 procent" (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Sylwia Zadrożna
Goście: Wojciech Werochowski (wiceprezes Pekao SA), Maciej Brzozowski (wiceprezes PKO BP)
Data emisji: 3.07.2023
Godzina emisji: 17:45

akg/pr

Polecane