Muzyka polska to nie tylko Chopin: w Rzeszowie rozpoczął się III Międzynarodowy Festiwal Polskiej Muzyki
2023-07-02, 16:07 | aktualizacja 2023-07-03, 06:07
Polska muzyka powszechnie kojarzy się z kilkoma wielkimi nazwiskami, pozostawiając w cieniu wielu inny znakomitych twórców. Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który rozpoczął się 2 lipca w Rzeszowie, jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie, ale także w naszym kraju. Ma także przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych i sprawić, by doczekały się one należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków.
- III Międzynarodowy Festiwal Polskiej Muzyki w Rzeszowie odbywać się będzie w dniach 2-9 lipca 2023. Na pierwsze dwa etapy przesłuchań wstęp jest wolny.
- W III Międzynarodowym Festiwalu Polskiej Muzyki wezmą udział 22 zespoły i 16 pianistów z Polski i całego świata.
- Chcemy pokazać, że muzyka polska to nie tylko Chopin, ale też to, co doprowadziło do Chopina, i to, co nastąpiło po Chopinie – mówi Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora ds. muzyki w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca.
Polska muzyka tworzona w Polsce i na emigracji
– Cel festiwalu wpisuje się w działanie statutowe naszego instytutu, jakim jest promocja muzyki polskiej. Chcemy pokazać, że muzyka polska to nie tylko Chopin, ale też to, co doprowadziło do Chopina, i też to, co nastąpiło po Chopinie – mówi Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora ds. muzyki w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. – To także fantastyczna muzyka XX wieku tworzona nie tylko w Polsce, ale i na emigracji: mieliśmy wspaniałych kompozytorów, jak choćby Panufnik, Palester czy Laks i wielu innych. Działali za granicami Polski i czasami ich twórczość czeka na odkrycie. I na takie odkrycie czekamy na tym konkursie – deklaruje z nadzieją.
Artyści z całego świata
– Początkowo zgłosiło się ok. 25 zespołów i ok. 25 pianistów. Potem był etap eliminacyjny, tak więc ostatecznie mamy 22 zespoły i 16 pianistów. Wśród pianistów połowa to Polacy, reszta uczestników reprezentuje m.in. Japonię, Koreę Południową, Bułgarię, mamy też gości z Niemiec. W przypadku zespołów większość jest polskich, ale jest też kilka ze świata – wylicza rozmówca Anny Popek. – Poprzednią edycję, dwa lata temu, w kategorii fortepianu wygrał Amerykanin, drugi był Ukrainiec, dopiero trzecie miejsce zajął Polak. Zobaczymy, jak będzie tym razem – zastanawia się.
– Warto przyjść, bo jest bardzo duża różnorodność muzyki, takim zmaganiom zawsze towarzyszą wielkie emocje. A jest to o tyle ciekawe, że posłuchamy utworów, które, podejrzewam, mało kto miał okazję usłyszeć wcześniej: będą to utwory rzadko grywane i być może niektóre z nich będą prawdziwymi odkryciami – zachęca.
Przeczytaj także
- Lech Dzierżanowski: zależało nam, żeby nie być drugim Konkursem Chopinowskim
- Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami łączący kultury, ludzi i narody
- Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu
Promocja polskiej muzyki w Polsce
– Dla nas jest to wypełnienie misji prezentowania polskiej muzyki także w Polsce. Paradoksalnie zawsze mówimy o promocji polskiej muzyki za granicą, ale my sami jakby nie do końca tę muzykę polską poważamy. Jest naturalne, że w repertuarach filharmonii polskich dominuje muzyka światowa, ale czasami zapominamy o naszej muzyce, a ona ma także bardzo interesujące utwory, które czasami traktujemy z niewystarczającym pietyzmem – stwierdza dyrektor Dzierżanowski. – I dzięki temu, że filharmonie zapraszają naszych laureatów, muzyka polska ma okazje zabrzmieć w ciekawych interpretacjach – wskazuje.
Wstęp na pierwsze dwa etapy przesłuchań (2-6 lipca) oraz w trzecim etapie (7-8 lipca) na występy kameralne jest bezpłatny. Tylko występy pianistów z orkiestrą w trzecim etapie są biletowane. Osoby, które nie mogą obserwować zmagań na żywo, mogą je śledzić na kanale internetowym, gdzie prezentowana jest transmisja online.
3rd International Competition of Polish Music/YouTube Narodowy Instyt Muzyki i Tańca
Ponadto w programie:
- Anna Fryczkowska – "Saga o ludziach ziemi". Cykl książek o polskich chłopach, któreGO akcja rozgrywa się w XIX i XX wieku, a oparta jest na dokumentach i rodzinnych wspomnieniach;
- O Stanach Zjednoczonych w dobie kryzysu społecznego i politycznego – wokół książki "Amerykański reset" Elizy Sarnackiej-Mahoney.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 2.07.2023
Godzina emisji: 13.07
pr/pj