Imigranckie zamieszki we Francji. Cieplucha: ich konsekwencją będzie radykalizacja nastrojów rdzennych mieszkańców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jednym z negatywnych efektów tego, co dzieje się dziś na ulicach Paryża będzie dalsza radykalizacja nastrojów antyimigranckich wśród rdzennych Francuzów – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. O zamieszkach we Francji dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia również prof. Andrzej Zybertowicz oraz posłowie Maciej Gdula, Marek Sawicki, Arkadiusz Myrcha i Bartosz Kownacki.

Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił uwagę, że "nie wiemy jak rozwinie się sytuacja we Francji", natomiast "w tym kraju, w którym regularnie po przemoc sięga zarówno strona demonstrująca, jak i policja, widać, że demokratyczne procedury nie wystarczają".

– Dzieje się tak, kiedy różnorodność etniczna i kulturowa przekracza zdolności regulacyjne danego systemu – ocenił socjolog, podkreślając, że Francja nie radzi sobie z zarządzaniem nadmiarową różnorodnością. - Żyjemy w świecie, w którym różnorodność może być wartością, ale kiedy przekroczona zostanie pewna skala: nawet bogate materialnie, dostatnie społeczeństwo nie potrafi tym zarządzać. Z tego należy wyciągać wnioski dla całej polityki europejskiej – dodał prof. Zybertowicz.

Postkolonialny charakter Francji

Maciej Gdula z Lewicy Razem przypomniał, że Francja ma tradycje rewolucyjne, co widać w momentach występowania dużych protestów. – Zawsze coś się pali, jest dużo dymu – powiedział poseł.

– Ale obecna sytuacja – jeśli porównamy ją ze wcześniejszymi zamieszkami - jest bez precedensu. Obecne zamieszki są znacznie większe, bardziej intensywne. Choć przypuszczam, że będzie jak w 2005 r., kiedy były duże zamieszki i one po pewnym czasie wygasły – stwierdził Maciej Gdula.

Na postkolonialny charakter Francji uwagę zwrócił Marek Sawicki z PSL-Koalicji Polskiej. – On kładzie się tu cieniem. Mamy obecnie kolejne pokolenia ludzi, którzy opuścili kolonie, przesiedlając się do Francji. Nie stworzono im równoprawnych warunków rozwoju, edukacji, uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym – powiedział były minister rolnictwa.

I dodał, że porównywanie sytuacji we Francji do tej w Belgii czy w Niemczech nie jest do końca adekwatne.

"Każde państwo ma swoją specyfikę"

Zdaniem Bartosza Kownackiego z PiS mamy do czynienia z ewidentnym problemem i błędem Europy Zachodniej. – Takie sytuacje [zamieszki – red.] miały miejsce też w Brukseli czy w Niemczech. Zamieszki we Francji wywołały dzieci migrantów; ludzie, którzy są niezasymilowani i nigdy nie chcieli się asymilować ze społeczeństwem francuskim. Oni chcieli de facto narzucić Francji swój sposób życia, poglądy, zasady funkcjonowania Francji. Dzisiaj widzimy konsekwencje – powiedział Kownacki.

Z tą opinią nie zgodził się do końca poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, który – jak zaznaczył – nie jest zwolennikiem "stosowania jednej kalki do wszystkich państw".

– Każde państwo ma swoją specyfikę, jeśli chodzi o problemy na tle mniejszości, rasowym. Doskonałym przykładem są USA, gdzie co kilka lat mamy do czynienia z potężnymi zamieszkami. Ale to jest też konsekwencją tego, że społeczeństwa po prostu się mieszają – zauważył Arkadiusz Myrcha.

Dojdzie do radykalizacji antyimigranckich nastrojów?

Pogląd Bartosza Kownackiego podzielił z kolei wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. – Zgadzam się z posłem Kownackim, że zamieszki we Francji możemy porównać z sytuacją w innych państwach Europy Zachodniej, w państwach Beneluksu czy w Szwecji, w której jeszcze 20 lat temu można było opuścić mieszkanie bez zamykania go na klucz, a teraz wskaźnik przestępczości jest tam o wiele wyższy – mówił Cieplucha.

Wiceminister nadmienił, że "jednym z negatywnych efektów tego, co dzieje się dziś na ulicach Paryża będzie dalsza radykalizacja nastrojów antyimigranckich wśród rdzennych Francuzów".

Najczęściej czytane

Posłuchaj

52:32
Zamieszki we Francji (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (PSL-Koalicja Polska), Maciej Gdula (Lewica Razem), Piotr Cieplucha (Suwerenna Polska)
Data emisji: 01.07.2023
Godzina emisji: 09.05

łl

Polecane