Jak fajnie i tanio urządzić mieszkanie? Znany architekt wnętrz zdradza sekrety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak fajnie i tanio urządzić mieszkanie? Znany architekt wnętrz zdradza sekrety
Aby urządzić czy odświeżyć mieszkanie, nie potrzeba wielkich pieniędzy: najważniejszy jest pomysł i świadomość własnych potrzebFoto: Shutterstock/Sergey Peterman

Dom, mieszkanie to zazwyczaj najważniejsze dla nas miejsce – miejsce do życia. W Dniu Architektury pytamy specjalistę o to, co sprawia, że w jednych przestrzeniach czujemy się dobrze, a w innych nie? W jaki sposób można to zmienić? Czy naprawdę potrzebne do tego są duże pieniądze?

  • Pandemia, zamykając nas w domach, zmusiła równocześnie do uważniejszego spojrzenia na przestrzeń, w której żyjemy, zastanowienia, czego potrzebujemy
  • Ponieważ w naszych przestrzeniach spędzamy najwięcej czasu, właśnie tam rodzą się najlepsze pomysły i marzenia – wskazuje architekt wnętrz Szymon Fiołka
  • Czasami wystarczą niewielkie zmiany – poduszki, zasłony, narzuty – aby całkowicie odświeżyć wygląd pomieszczenia

Najważniejsza przestrzeń naszego życia

– Jestem bardzo szczęśliwy, że w Polsce zwiększa się świadomość wnętrza, że ludzie zwracają uwagę, co ich otacza, jak ich kreuje przestrzeń. To naprawdę ma niesamowity wpływ na nasze życie, jak funkcjonujemy, na naszą przyszłość – zapewnia architekt wnętrz Szymon Fiołka, absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, który doświadczenie w projektowaniu zdobywał m.in. w Nowym Jorku i pracował m.in. dla Madonny. – Ponieważ w naszych przestrzeniach spędzamy najwięcej czasu, właśnie tam rodzą się najlepsze pomysły i marzenia – wskazuje.

– W czasie pandemii zmieniła się świadomość ludzi: zaczęli zauważać, jakie są ich potrzeby, co im jest potrzebne do życia, do pracy. I myślę, że pierwszym punktem są strefy. Aby dom, mieszkanie to posiadały strefy do pracy, relaksu – mówi. – Do dzisiaj ludzie pracują w domach, mieszkaniach. I powstała ogromna potrzeba, aby ta strefa pracy została stworzona i oddzielona – tłumaczy.

Kwiaty, świece i mini metamorfozy

Najprostszym sposobem na to, aby mieszkanie stało się bardziej przytulne, pozytywnie energetyczne okazują się kwiaty. – Mówię o kwiatach ciętych. Moja prababcia zawsze mi powtarzała, że tam, gdzie są żywe kwiaty, tam jest prawdziwa energia i prawdziwa rodzina. I to się sprawdza! Także zapalenie świecy, która tworzy niesamowitą aurę – zapewnia rozmówca Piotra Firana. – Natomiast jeśli chodzi o architektoniczne pomysły, to musimy przemyśleć układ pomieszczeń, aby wszystko było bardzo funkcjonalne, intymne, ergonomiczne i wygodne. Np. otwarta przestrzeń dzienna, która łączy kuchnię, jadalnię i salon, może sprzyjać interakcji i komunikacji w rodzinie – wyjaśnia.

– Ale to wszystko musi być dostosowane do danego stylu i naszej osobowości. Moim patentem na doskonałe wnętrze są tzw. mini metamorfozy, czyli zmiana zasłon, poduszek, dywanu, które ocieplają to wnętrze – zdradza.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:53
Architekt wnętrz radzi, jak odświeżyć i zmienić swoje mieszkanie (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Szymon Fiołka (architektem wnętrz, pracował m.in. dla Madonny)
Data emisji: 1.07.2023
Godzina emisji: 7.19

pr/pj

Polecane