Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?
Bezmyślnie porzucane na ulicach i chodnikach hulajnogi mogą być zagrożeniem dla pieszych i osób z niepełnosprawnościamiFoto: Shutterstock

Hulajnogi, rolki, deskorolki to tani, szybki i ekologiczny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Ale zarazem coraz bardziej problematyczny, gdyż ich użytkownicy coraz częściej wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli: nie przestrzegają przepisów, jeżdżą zbyt szybko po chodnikach, porzucają hulajnogi gdzie popadnie. Władze niektórych polskich miast zastanawiają się nad wprowadzeniem poważnych ograniczeń.

  • Porzucane bezmyślnie na chodnikach, ścieżkach rowerowych i ulicach hulajnogi stanowią utrudnienie i zagrożenie dla pieszych i samochodów, a szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Deskorolkarze wykorzystujący do jazdy płaskie powierzchnie wokół pomników i monumentów wg niektórych osób naruszają ich powagę, a nawet je bezczeszczą.

Łódź: ograniczenia dla hulajnóg

Zarówno mieszkańcy, jak i władze miast widzą narastający problem. – Są porzucane wszędzie: na ścieżkach rowerowych, na chodnikach, czasami na ulicy, i stanowią zagrożenie – mówi o hulajnogach jedna z mieszkanek Łodzi. – Ludzie bardzo szybko na nich jeżdżą, bezmyślnie zostawiają na środku ulicy – wtórują jej inni.

– To są bardzo poważne utrudnienia dla osób z wszelkimi dysfunkcjami – wskazuje radny Bartłomiej Dyba-Bojarski.

Dlatego w Łodzi pojawiają się coraz liczniejsze propozycje ograniczenia korzystania z hulajnóg w przestrzeni miejskiej, które miałyby zostać wprowadzone uchwałą Rady Miejskiej. – Przede wszystkim przewiduje się ograniczenie sposobu parkowania tych urządzeń, ograniczenie prędkości w różnych strefach, przewiduje się także kary dla użytkowników – wymienia Justyna Wołkowska ze stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód! – To ma poprawić bezpieczeństwo i estetykę naszych ulic – dodaje.

– Najlepiej byłoby zrobić takie stacje, jak są dla rowerów: po prostu wypożyczamy hulajnogę i musimy ją zostawić na stacji. Wówczas byłby zachowany porządek – zgadzają się mieszkańcy.

Kraków: deskorolkarze na grobie

Radni Krakowa wprowadzili zakaz jazdy na hulajnogach i deskorolkach po znajdującym się w centrum miasta placu Matejki.

– Wpływały zgłoszenia od mieszkańców z tego obszaru zaniepokojonych różnymi negatywnymi zjawiskami, które miały miejsce na tym placu. Miały one związek z działalnością deskorolkarzy i rolkarzy, którzy urządzali sobie tam różne przedsięwzięcia na pomniku Jana Matejki i na Grobie Nieznanego Żołnierza – opisuje sytuację Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych urzędu Miasta Krakowa. – Tam przychodzą turyści i jak chcą zrobić zdjęcie, to zderzają się z deskorolkarzami, którzy tam jeżdżą. Poza tym te osoby robią tam też bałagan: rzucają pety, puszki, siedzą na pomniku. Wydaje mi się, że to nie jest odpowiednie miejsce do tego typu rozrywek – dodaje Marta Chlanda, radna Dzielnicy I w Krakowie.

Sami deskorolkarze mają na tę sprawę inne spojrzenie: – Myślę, że osoby, które kiedyś ten pomnik stworzyły, też chciały, żeby on żył. Nie jest tak, że tylko możemy położyć wieniec, zapalić znicz i w ten sposób uhonorować osoby, które za nas walczyły – argumentuje Łukasz Gawąd z Fundacji Kultury Deskorolki. – My, jako osoby, które są młodzieżą tego miasta, honorujemy to także w ten sposób: dając mu życie – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:15
Łódź i Kraków chcą uporządkować kwestię hulajnóg i deskorolek (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorzy materiałów reporterskich: Damian Grosicki (Radio Łódź), Bartosz Ziaja (Radio Kraków)
Data emisji: 30.06.2023
Godzina emisji: 7.45, 8.12

pr

Polecane