Otyłość – problem, który dotyczy nas wszystkich. Jak walczyć z hejtem i wykluczeniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otyłość – problem, który dotyczy nas wszystkich. Jak walczyć z hejtem i wykluczeniem?
W Polsce i na świecie dramatytcznie rośnie liczba osób z nadwagąFoto: Shutterstock

2,6 miliarda osób na świecie zmaga się z otyłością bądź nadwagą. Również w Polsce ten problem staje się coraz poważniejszy i dotyczy ok. 1/3 mieszkańców naszego kraju, w tym także dzieci. Kolejna edycja kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma pomóc w zrozumieniu, że otyłość to choroba, i wspomóc osoby mierzące się z tego powodu z depresją, hejtem i wykluczeniem.

  • Od 1975 roku liczba osób z otyłością na całym świecie wzrosła prawie trzykrotnie. Eksperci ostrzegają, że do 2035 roku ponad połowa populacji na Ziemi będzie otyła.
  • W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała (nadwagą) zmaga się już 62 procent mężczyzn, 51 procent kobiet i 26 procent dzieci.
  • Badania wykazują, że nadwaga i otyłość skrócą życie przeciętnego Polaka o blisko 4 lata.

Otyłość to choroba

– Wziąłem udział w tej kampanii, ponieważ bardzo dużo ludzi jest z tego powodu wykluczanych, stygmatyzowanych. A musimy sobie zdawać sprawę, że często jest to sprawa psychiczna, stresowa albo też zdrowotna: kwestia hormonów lub przyjmowanie leków sterydowych – tłumaczy aktor Robert Kudelski, ambasador kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". – Warto pamiętać, że nadmierna szczupłość to także choroba. Jednak kiedy człowiek jest nadmiernie chudy, ludzie się zastanawiają: "Może jest chory? Może coś mu się zdarzyło?". Natomiast człowiek z nadmiarem kilogramów jest postrzegany jako ten, który o siebie nie dba, nie uprawia sportów, źle się odżywia, jest leniwy – wskazuje.

Zapobiec wykluczeniu

W dużych miastach ludzie są bardziej przyzwyczajeni do różnorodności. W małych miejscowościach osoby z chorobą otyłościową naprawdę są wykluczane. I same też się wykluczają, bo uważają, że do pewnych rzeczy nie są predestynowane – tłumaczy rozmówca Radosława Nałęcza. – Zaczynają się już pewne działania – m.in. modeling XXL, body positiv – ale nie wszystkim się to podoba: są osoby, które uważają to za wydziwianie – zauważa.

– Tymczasem żyjemy w XXI wieku i powinniśmy sobie zdawać sprawę, że bardzo łatwo wykluczamy ludzi, np. słowem. Dlatego powstał słownik niewykluczający, żeby nie mówić rzeczy, które są po prostu niefajne. On wskazuje, jakich słów używać, aby nie dołożyć ręki do tego, że komuś będzie jeszcze bardziej przykro, jeszcze gorzej i ktoś straci chęć do tego, aby o siebie zawalczyć, chęć do życia – dodaje.

Przeczytaj także


Światowy Dzień Otyłości/YouTube Porozmawiajmy szczerze o otyłości


Posłuchaj

11:04
Robert Kudelski o kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Robert Kudelski (aktor, ambasador kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości”)
Data emisji: 30.06.2023
Godzina emisji: 7.12, 7.21

pr

Polecane