🎉🎉 Wernisaż wystawy „𝐓𝐚𝐦𝐚𝐫𝐚 Ł𝐞𝐦𝐩𝐢𝐜𝐤𝐚 – 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝 𝐠𝐫𝐚𝐧𝐢𝐜𝐚𝐦𝐢” w Muzeum Narodowym w #Lublin‼️
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 23, 2023
🔹 Zakupiona do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie kolekcja, na którą składa się 1️⃣2️⃣ płócien oraz 6️⃣ prac na papierze, ma ogromną wartość merytoryczną dla… pic.twitter.com/pe9VhFFJ0v
Tamara Łempicka – dzieła wielkiej malarki na stałe w muzeum w Lublinie
2023-06-29, 18:06 | aktualizacja 2023-06-29, 19:06
Obrazy Tamary Łempickiej, słynnej na cały świat XX-wiecznej artystki o polskich korzeniach, przez wiele lat nie były dostępne dla rodzimej publiczności. Teraz można je oglądać na wystawie "Tamara Łempicka – ponad granicami", otwartej w Muzeum Narodowym w Lublinie.
- Tamara Łempicka była sławną malarką o polsko-rosyjsko-żydowskich korzeniach. Choć przez większość życia mieszkała za granicą, podkreślała swoje polskie pochodzenie.
- Łempicka to jedna z najlepiej sprzedających się artystek XX wieku. Jej obrazy osiągają na aukcjach rekordowe ceny.
- Zwana była królową art déco, choć sama nie lubiła tego określenia.
Tamara Łempicka – krótki życiorys
Urodzona w 1898 roku Warszawie Tamara Łempicka miała polsko-rosyjsko-żydowskie korzenie. Swoje najwybitniejsze dzieła stworzyła w Paryżu, do którego wyemigrowała w latach 20. XX wieku. W 1939 roku wraz z mężem – również pochodzenia żydowskiego – wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali razem w Nowym Jorku, a po śmierci małżonka Tamara przeprowadziła się do Houston, gdzie przebywała jej córka.
Regularnie, kilka razy w roku, odwiedzała Meksyk, by w końcu w 1978 roku osiedlić się na stałe w meksykańskim mieście Cuernavaca. Tam zaprzyjaźniła się z artystą-rzeźbiarzem, Victorem Manuelem Contrerasem. To właśnie jemu zostawiła w spadku kolekcję swoich obrazów oraz powierzyła misję skremowania jej zwłok i rozsypania prochów nad wulkanem Popocatapetl, który oglądała ze swego okna przez ostatnie dwa lata życia.
Wystawa Tamary Łempickiej w Lublinie
Na pierwszą polską wystawę dzieł Łempickiej, która zmarła w 1980 roku, trzeba było czekać ponad 40 lat od śmierci artystki. Jej zorganizowanie było o tyle trudne, że w polskich zbiorach znajdowały się jedynie dwie prace – jedna w Muzeum Narodowym w Warszawie, a druga w Muzeum Mazowieckim Płocku.
Po kilkuletnich staraniach Muzeum Narodowe w Lublinie odkupiło od Contrerasa 18 prac Łempickiej, w tym 12 płócien i 6 rysunków. – Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej kolekcji. Głęboko wierzę w to, że będziemy ją rozwijać – mówiła w Trójce dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektorem lubelskiego muzeum.
Sprowadzone z Meksyku obrazy stały się częścią stałej wystawy Muzeum Narodowego w Lublinie. Można tam też oglądać dodatkowo wystawę czasową, na którą składa się kolejnych 15 dzieł Tamary Łempickiej, pochodzących z lat 1922-1980.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Tamara Łempicka - historia życia artystki w wyjątkowym albumie
- Tamara Łempicka - wiedziała, kogo malować
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr Katarzyna Mieczkowska (dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 13.25
kc