Szczyt NATO w Wilnie. Grzywaczewski: decyzja o członkostwie Ukrainy w Sojuszu jest kluczowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczyt NATO w Wilnie. Grzywaczewski: decyzja o członkostwie Ukrainy w Sojuszu jest kluczowa
Szczyt NATO w Wilnie. Grzywaczewski: decyzja o członkostwie Ukrainy w Sojuszu jest kluczowaFoto: BSG_1974 / Shutterstock

- Ta wizyta ma szczególne znaczenie. Po pierwsze symboliczne, ponieważ ma miejsce w Dniu Konstytucji Ukrainy, a po drugie praktyczne, jako że jest związana ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie - mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" Tomasz Grzywaczewski, pisarz, dokumentalista i korespondent wojenny, odnosząc się do spotkania w Kijowie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy.

Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że zbliżający się szczyt NATO w Wilnie będzie "bez wątpienia najważniejszym szczytem Paktu Północnoatlantyckiego w ostatnich latach, a może nawet dekadach".

- W jego trakcie zostaną podjęte decyzje związane z wyznaczeniem "mapy drogowej" dla Ukrainy w kontekście jej członkostwa w NATO. Niestety w tym momencie wydaje się, że podczas tego szczytu nie zostanie wystosowane oficjalne zaproszenie dla Ukrainy do przystąpienia do Sojuszu. W takim tonie wypowiadał się chociażby sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - zauważył Tomasz Grzywaczewski.

"To jest kluczowa decyzja"

Jednakże - jak zwrócił uwagę - "przede wszystkim Polska, ale też inne państwa wschodniej flanki NATO zabiegają o to, by wyznaczyć pewnego rodzaju »mapę drogową«, która doprowadzi Ukrainę do członkostwa w Sojuszu".

- To jest absolutnie kluczowa decyzja. W przeszłości brak takich decyzji zachęcał Rosję do bardzo agresywnych działań. Przypomnijmy rok 2008, kiedy na szczycie NATO w Bukareszcie nie zaproponowano Gruzji członkostwa w Sojuszu; wkrótce Rosja przeprowadziła inwazję na ten kraj, traktując brak zdecydowania Zachodu jako zielone światło do napaści na Gruzję - kontynuował Grzywaczewski.

Ponadto wyraził nadzieję, że zachodni partnerzy - nauczeni tragiczną historią pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a szczerzej agresji Rosjan od 2014 roku - złożą jednak (w kontekście członkostwa Ukrainy w NATO) jasne deklaracje.

Posłuchaj

7:25
Tomasz Grzywaczewski gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Grzywaczewski (pisarz, dokumentalista, korespondent wojenny)
Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 17.47

łl

Polecane