Za co kochamy Paddingtona? "To miś, który potrafi wszędzie znaleźć dobro"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za co kochamy Paddingtona? "To miś, który potrafi wszędzie znaleźć dobro"
Premiera drugiej części "Paddingtona"Foto: Shutterstock/Kathy Hutchins

– To jest niewinny, niezwykle kulturalny miś, który wciąż potrafi wszędzie znaleźć dobro – tak fenomen popularności filmów o misiu Paddingtonie tłumaczy filmoznawca Julian Jeliński. W tym roku rozpoczną się prace nad trzecią częścią serii, która podbiła ekrany kin blisko dekadę temu.

  • "Paddington" i "Paddington 2" to jedne z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniej dekady. Łącznie zarobiły ponad pół miliarda dolarów. 
  • Głosów filmowym postaciom udzielały takie gwiazdy jak Nicole Kidman czy Hugh Grant.
  • Wkrótce rozpoczną się prace nad trzecią częścią "Paddingtona", w której ma się pojawić m.in. Antonio Banderas. 

Miś Paddington jest "dzieckiem" angielskiego pisarza Michaela Bonda. W 1958 roku opublikował on pierwszą z serii książek związanych z tą postacią, zainspirowany maskotką, którą znalazł dwa lata wcześniej, leżącą samotnie w sklepie z zabawkami. W 2014 roku drugie życie misiowi dali twórcy brytyjsko-francuskiego animowanego filmu "Paddington", który podbił ekrany kin. Po kolejnych trzech latach ukazał się obraz "Paddington 2", cieszący się równie wielką popularnością.

Niewinny, niezwykle kulturalny miś

Co sprawiło, że Paddington zawładnął sercami widzów? Być może głównym powodem była jego poczciwość i prostolinijność. – To jest niewinny, niezwykle kulturalny miś, który wciąż potrafi wszędzie znaleźć dobro – tłumaczył w Trójce Julian Jeliński. – Zarówno pierwszy, jak i drugi film były takimi promykami jasnego słońca, piękną tęczą, która nagle się rozpostarła wokół mroku i cyniczności, tak wszechobecnych w kinie – dodał krytyk filmowy.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace nad trzecią częścią przygód dzielnego misia, "Paddington in Peru". Paul King, scenarzysta i reżyser dwóch pierwszych części, tym razem jest tylko producentem wykonawczym. Fanów serii ten fakt nie powinien jednak niepokoić. – On zaznacza w wywiadach, że nie odpuści misia, że jego miłość do tego malutkiego pluszaka jest tak mocna, że na pewno będzie pilnował nowego reżysera – stwierdził gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

5:10
Julian Jeliński o fenomenie misia Paddingtona, cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktorski punkt honoru

Charakterystyczne dla filmów o misiu Paddingtonie jest to, że głosów udzielają w nich wielkie gwiazdy światowego kina, niekoniecznie kojarzone z filmami dla dzieci. W dwóch pierwszych odsłonach pojawili się m.in. Nicole Kidman i Hugh Grant, a w trzeciej usłyszymy na przykład Antonio Banderasa. Większość obsady stanowią natomiast uznani brytyjscy aktorzy filmowi i teatralni. – Cała brytyjska scena aktorska, właściwie wszyscy chcieliby dołączyć do kolejnej produkcji. To jest taki trochę punkt honoru – mówił Julian Jeliński.

Stary, dobry Paddington

Znamy już zarys fabuły filmu "Paddington in Peru". Główny bohater ma złożyć wizytę swoim krewnym mieszkającym w domu dla starych misiów. Jak zwykle, w scenariuszu pojawi się kryminalna intryga, w którą zostanie wplątany Paddington. Nie będzie też rewolucji w samym sposobie opowiadania historii. – Często sequele albo prequele próbują ugryźć temat na nowo, dać nam coś "większego". Wiemy, że tutaj nie będzie próby opowiedzenia czegoś wielgachnego, wymyślenia Paddingtona na nowo – powiedział gość audycji.


Posłuchaj

5:20
Julian Jeliński o fenomenie misia Paddingtona, cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Julian Jeliński (filmoznawca)
Data emisji: 27.06.2023
Godziny emisji: 12.35, 12.44

kc

Polecane