Życie nie zawsze usłane różami. Violetta Villas w reportażu "Dla Violetty" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie nie zawsze usłane różami. Violetta Villas w reportażu "Dla Violetty" [POSŁUCHAJ]
Piotr Makała i Justyna SzełęgaFoto: Magda Skawińska

W Lewinie Kłodzkim, rodzinnym mieście Violetty Villas, stanął pomnik artystki ufundowany przez jej fanów. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Obywatelskiego Kulturalny Zakątek, której bezpośrednią pomysłodawczynią była Halina Tyrawa. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Dla Violetty".

  • W Lewinie Kłodzkim stanął pomnik artystki ufundowany przez fanów Violetty Villas.
  • Pomnik wykonany z brązu został odsłonięty w dniu urodzin śpiewaczki 10 czerwca 2023 roku.
  • Rzeźba przedstawia artystkę w czasach apogeum kariery. Postać jest ubrana w długą suknię, w jednej ręce trzyma mikrofon, a w drugiej różę.

Przetarg wygrał Piotr Makała, który zaprosił do współpracy koleżankę Brygidę Bijatę, która bardzo chciała zrobić tę rzeźbę. Pomnik wykonano z brązu. Przedstawia artystkę w czasach rozwoju kariery. Postać ubrana jest w długą suknię, w jednej ręce trzyma mikrofon, a w drugiej różę, na plecy zaś spadają kaskadą tak charakterystyczne dla Violetty Villas włosy. Syn gwiazdy, Krzysztof Gospodarek, pomimo zaproszenia nie pojawił się na uroczystości. 

Narodziny gwiazdy

Violetta Villas – a właściwie Czesława Cieślak – urodziła się 10 czerwca 1938 roku w belgijskim mieście Liège. W drugiej połowie lat 40. przyszła artystka przyjechała wraz z rodziną do Polski i zamieszkała w dolnośląskiej wsi Lewin Kłodzki. Już od najmłodszych lat grała na instrumentach – jej pierwszym nauczycielem był ojciec. Doskonale radziła sobie z grą na fortepianie, skrzypcach i puzonie. Uczęszczała również na zajęcia do miejscowego ogniska muzycznego

Na początku lat 60. poszła na przesłuchanie do Polskiego Radia. W ten sposób rozpoczęła się jej współpraca z zespołami radiowymi Bogusława Klimczuka i Edwarda Czernego. Był to też czas, gdy artystka – idąc za radą Władysława Szpilmana – zmieniła nazwisko na "Violetta Villas".

"Dla Ciebie, miły"

W 1961 roku utwór piosenkarki "Dla Ciebie, miły" zwyciężył w plebiscycie "Expressu Wieczornego". Wygrana zapewniła Villas udział w tym samym roku w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Od tamtego momentu jej kariera nabrała tempa – w kolejnych latach koncertowała między innymi we Francji, Szwajcarii, ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, Belgii, Izraelu i w Rumunii. 

Posłuchaj

33:14
Życie nie zawsze usłane różami. Reportaż "Dla Violetty" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Villas w Vegas 

Prawdziwy przełom w życiu Violetty Villas nastąpił w 1966 roku, gdy znalazła się w gronie artystów polskiego programu rewiowego Grand Music-Hall de Varsovie wykonywanego w paryskiej Olympii. Tam jej talentem zachwycił się producent i twórca rewiowych spektakli Frederick Apcar. Mężczyzna zaprosił Villas do Las Vegas – piosenkarka propozycję przyjęła i przez kolejne trzy lata występowała na scenie amerykańskiego Casino de Paris u boku takich gwiazd jak Frank Sinatra czy Paul Anka.

Mimo wielkiego sukcesu Villas nie była szczęśliwa

– Tak kochani artyści są tak naprawdę niezwykle samotni. Po zejściu ze sceny i przyjściu do pokoju hotelowego kończy się uwielbienie ludzi – mówiła w Polskim Radiu Izabela Michalewicz, współautorka książki "Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia". – Ona była zjawiskiem niezwykle charyzmatycznym. Nie była z tym szczęśliwa właśnie dlatego, że była tam sama. A samotność dla artysty jest najgorsza.

Violetta Villas - Do ciebie mamo [Official Audio]/Polskie Nagrania

***

Tytuł reportażu: "Dla Violetty" 
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 27.05.2023
Godzina emisji: 22.06

kc/jb/gs/PR Historia/zch

Polecane