Refleksje po festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu
2023-06-24, 15:06 | aktualizacja 2023-06-26, 11:06
Dwudziesta druga odsłona Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przeszła już do historii. W audycji "W antrakcie" wraz z Markiem Kochanem i Anną Wieczur podsumowaliśmy tegoroczną edycję wydarzenia.
Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku – dwa lata temu został przeniesiony z Sopotu do malowniczego Zamościa. W tym roku laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu, przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
W ramach wydarzenia o nagrody walczyły słuchowiska i spektakle Teatru Telewizji. W tym roku jury nagrodziło twórców słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik": za tekst - Sebastiana Adamkiewicza, reżyserię - Mikołaja Szczęsnego, realizację akustyczną - Andrzeja Papajaka, muzykę - Marcina Nenkę i za tytułową rolę aktorską - Sandrę Korzeniak. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Łódź. Z kolei w kategorii spektakli nagrodzono sztukę "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Najczęściej czytane:
- Święto teatru w Zamościu. "W antrakcie" gościnnie na Festiwalu "Dwa Teatry" 2023
- Rob Wasiewicz: interesuje mnie tylko prawdziwy teatr
Piękno polszczyzny i talent aktorski
Przewodniczący festiwalowego jury Marek Kochan podkreśla, że słuchowiska prezentowane w ramach tegorocznej odsłony "Dwóch Teatrów" cechowała "piękna polszczyzna", jaką w nich wykorzystano. – Są to autorzy romantyczni: Słowacki czy Mickiewicz. Kiedy te teksty wybrzmiewają, są zrobione z ładną oprawą muzyczną, i są pięknie przeczytane, ujawniają piękno, którego na co dzień się nie widzi – wyjaśnia Marek Kochan.
Ze słuchowiskami nie może mierzyć się jednak każdy. Od aktora, który podejmuje się występu, wymaga się pewnych cech. – Mniej istotne jest to, jak aktor wygląda. Głosy natomiast muszą się różnić. Myślę, że w radiu wygrywają aktorzy, którzy mają charakterystyczną barwę głosu – ocenia przewodniczący jury "Dwóch Teatrów". – Aktorzy charakterystyczni mogą tu być w centrum i grać pierwszoplanowe role – dodaje gość audycji.
Opowieść w wielu przestrzeniach
Anna Wieczur jest reżyserką potrójną – pracuje w teatrze, Teatrze Telewizji oraz tworzy słuchowiska. Podczas festiwalu w Zamościu zaprezentowano jej słuchowisko "Wanda", stworzone w oparciu o twórczość Cypriana Kamila Norwida i operę Joanny Wnuk-Nazarowej. Produkcja dzieła – jak mówi reżyserka, wynika z pragnienia doświadczania rzeczy świeżych, nowych i autentycznych. – Stąd ten dobór różnych narzędzi i chęć opowiadania w różnych przestrzeniach – mówi reżyserka.
Kolejne z dzieł konkursowych reżyserki, "Apollo z Bellac", zostało zrealizowane z okazji rocznicy Teatru Telewizji. Jest to pierwszy zachowany spektakl, jaki prezentowano na jego scenie. Wyreżyserował go Adam Hanuszkiewicz, który grał również główną rolę. Towarzyszyła mu Kalina Jędrusik. – Mierzenie się z dziełem, które zostało wcześniej zrealizowane przez tak wspaniałych twórców, sprawiło, że oczekiwania były duże. (...) Cieszę się, że podjęłam się tego dzieła, bo przy okazji mogłam doświadczyć realizacji spektaklu na żywo. Ten moment odliczania jest tak naprawdę startem rakiety kosmicznej – opowiada Anna Wieczur.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina Kiepiel, Magda Kuydowicz
Data emisji: 24.06.2023
Godziny emisji: 12.07
qch