Mądre rodzicielstwo. Jak reagować na sukcesy i porażki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mądre rodzicielstwo. Jak reagować na sukcesy i porażki?
Jak chwalić, żeby nie tworzyć presji i jak zachęcać do pracy i przezwyciężania trudności, radziła w "Porze na Trójkę" psycholog Natalia KocurFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

– Ważne, żeby oceny nie były jedynym wyznacznikiem tego, że rok szkolny się skończył i to w taki sposób, jak pokazują te oceny.  Rok szkolny to dużo więcej niż to, co się działo na lekcjach. Warto o tym pogadać z naszymi dziećmi – zachęca psycholog Natalia Kocur. 

  • Szkolne wyróżnienia. Jak chwalić dziecko za sukcesy nie tworząc presji?
  • Zawiedzione oczekiwania. Jak nie zawsze najlepsze oceny dzieci zobaczyć we właściwej perspektywie?
  • Czy nagradzać dzieci za ich sukcesy? 
  • Wakacje czasem na naukę? Jak dobrze wykorzystać te dwa miesiące?

Oczywiście, jeśli dziecko przyniosło ze szkoły świadectwo z dobrymi ocenami, warto je pochwalić i dać mu odczuć, jak bardzo jesteśmy z niego dumni, ale trzeba unikać przesady. – Nie należy robić wokół tego jakiejś strasznej akcji, pokazywać w internecie, chwalić się całej rodzinie. To też wywiera presję na dzieci. To wyznacza standardy i oczekiwania na kolejne lata, a różnie może być – zauważa psycholog. 

Gorsze oceny to porażka?

Podobnie w sytuacji, kiedy dziecko ma na świadectwie nie tylko same piątki. – Nie róbmy z tego dramatu i straszliwej porażki. Warto pomyśleć, że nasze dziecko wcale nie musi być najlepsze we wszystkim. Może mieć obszary preferencji własnych i tam mieć lepsze oceny niż swoja średnia – mówi Natalia Kocur. Gość "Pory na Trójkę" zwraca uwagę, że gdyby ktoś nas dorosłych wciąż surowo oceniał w pracy za każde zadanie, to wcale nie byłoby nam łatwo. 

Jak zauważa psycholog zła czy gorsza ocena to dla dziecka i tak trudne przeżycie. Silnie negatywna reakcja rodziców dodatkowo pogarsza tę sytuację. 

Prezenty w nagrodę za oceny?

Mówiąc o nagradzaniu dzieci za ich szkolne sukcesy, Natalia Kocur podkreśla, że warto ich wysiłek docenić zwłaszcza w przedmiotach czy obszarach, które nie należą do ich ulubionych, a co za tym idzie, wymagały więcej wysiłku czy obowiązkowości. 

Najczęściej czytane

Wakacje, czyli dwa miesiące lenistwa? 

Rozmówczyni Radosława Nałęcza podkreśla, że mimo pokus, jakie mogą mieć rodzice, żeby dziecko w czasie wakacji podciągnęło się np. z matematyki, to jednak powinien być czas odpoczynku. Jak zwraca uwagę psycholog, dorośli rzadko kiedy poświęcają swój urlop, aby poprawić swoje zawodowe kompetencje, dlatego nie ma powodu, aby oczekiwali tego od dzieci. 


Posłuchaj

5:58
Koniec roku szkolnego: świadectwo to nie pełen obraz tego, co działo się w szkole przez ostatnie 10 miesięcy w klasie. Jak rozmawiać o tym z dziećmi? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Natalia Kocur (psycholog)
Data emisji: 23.06.2023
Godzina emisji: 7.09

gs

Polecane