Najlepsze gry planszowe? Te, które budzą w nas kreatywność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najlepsze gry planszowe? Te, które budzą w nas kreatywność
Gry planszowe cieszą się sporą popularnością. Co wpływa na ich sukces? Foto: Shutterstock

Ćwiczą umiejętność analizy, tworzenia strategii, ale także asertywność, logiczne myślenie i czytanie ze zrozumieniem. Gry planszowe to świetna rozrywka i trening przydatnych w życiu kompetencji. Ponadto rozwijają społecznie i pomagają produktywnie spędzić wolny czas. Czego jeszcze nie wiemy o grach planszowych? 

  • Gry planszowe są niezwykle istotnym środkiem kształtowania odpowiednich funkcji, postaw, zachowań młodych ludzi.
  • Popularne planszówki stymulują rozwój w zakresie takich umiejętności jak: analiza i synteza, przedsiębiorczość, asertywność, negocjacje, liczenie, logiczne myślenie, czytanie ze zrozumieniem.  
  • Jak podkreślają miłośnicy gier, w planszówkach najważniejsza jest zabawa i spędzanie czasu z innymi oraz wprowadzanie interesujących modyfikacji do mechaniki rozgrywek. 

Popularność gier planszowych nie maleje, a w niektórych środowiskach wręcz nieustannie rośnie. Planszówka coraz bardziej widoczne są na wielu imprezach kulturalnych, nie tylko tych poświęconych zamkniętej grupie graczy. Wiele wydawnictw organizuje wydarzenia, dedykowane właśnie tej formie spędzania wolnego czasu. Skąd wzięła się tak duża popularność gier?

– W pierwszą grę zagrałem jako dziecko w wieku przedszkolnym. Dojrzałe zainteresowanie planszówkami przyszło na etapie gimnazjum, a potem także liceum i zostało ze mną do dziś. To właśnie wtedy zapaliła mi się pasja do gier planszowych – mówił w Trójce Michał Sieńko, prezes Fundacji Animatorów i Twórców Kultury "TRACH". – Planszówki to coraz ciekawszy sposób na życie. Gry są na tyle ciekawe, że dają ogromną przestrzeń kreatywną. To jest ich wielka zaleta – dodał.

Posłuchaj

8:29
Uczą i bawią. Czego nie wiemy ograch planszowych? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kreatywność i wiele więcej

Kreatywność oraz trening dla umiejętności logicznych i miękkich to jednak nie wszystko, co dają planszówki. W grach narracyjnych występują elementy wymagające opowiedzenia konkretnych historii, zaciekawienia słuchaczy i przekonania ich do swojego zdania. Wówczas cenione jest to, w jaki sposób opowiada się historię i jak ona się toczy.

Jednym z tytułów nieustannie cieszących się popularnością jest Monopoly. Gra od lat uchodzi za prawdziwy fenomen na rynku. Bestsellerem jest od 31 grudnia 1935 roku, czyli od dnia, w którym została opatentowana. W Polsce można znaleźć jej różne wersje, które często w interesujący sposób modyfikują mechanikę rozgrywki lub dodają ciekawe elementy. 

Posłuchaj

3:57
Monopoli - czyli najpopularniejsza gra planszowa na świecie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Michał Sieńko (prezes Fundacji Animatorów i Twórców Kultury "TRACH", projektant i pasjonat gier planszowych)
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 20.06.2023
Godziny emisji: 12.15, 12.35

zch

Polecane