Odliczanie do startu 80. Tour de Pologne 2023. Wyścig już 29 lipca [POSŁUCHAJ]

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Odliczanie do startu 80. Tour de Pologne 2023. Wyścig już 29 lipca [POSŁUCHAJ]
Tour de Pologne UCI World Tour Foto: mat.prasowe/Szymon Gruchalski

Znamy już trasę 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour 2023. Jubileuszowa edycja wprowadza wiele wspaniałych nowości i interesujących miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym będzie się ścigać światowa czołówka. Na całej trasie Trójka będzie towarzyszyć kolarzom. Zapraszamy też do wysłuchania serii podcastów poświęconych przebiegowi wyścigu. 

 • 29 lipca start 80. Tour de Pologne. Trasa liczy siedem etapów o łącznej długości 1135,5 km.
 • Początek rywalizacji w Poznaniu, a zakończenie - 4 sierpnia w Krakowie. 
 • Polskie Radio będzie jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. 
 • W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia zapraszamy do wysłuchania serii podcastów o historii kolarstwa w Polsce.

Tradycyjne już zostanie rozegranych siedem etapów, w tym trzy górskie i czasówka. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które rozpali polskie drogi w dniach 29 lipca – 4 sierpnia na długości ponad 1100 kilometrów. 

Kolarska Liga Mistrzów - wizytówka kraju 

– Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29 lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze – Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! – zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang. 

Jak podkreślał dziennikarz Trójki Dariusz Urbanowicz wyścigi kolarskie to wspaniała wizytówka kraju. Jeśli są dobre asfalty, to znaczy, że w tym kraju dzieje się dobrze. Jeśli trasa wiedzie urokliwymi regionami, kolarze lubią wracać na taki wyścig. Na Tour de Pologne wracają od dziesiątków lat, dokładnie od lat 95, bo pierwszy bieg kolarski dookoła Polski odbył się 1928 roku – przypomina Dariusz Urbanowicz. Tegoroczna edycja jest osiemdziesiątą.   


Posłuchaj

4:05
Radio Wyścigu - prezentacja anonsowanych na 80. Tour de Pologne Polaków (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trasa wyścigu

ETAP 1 – Poznań – Poznań (183,7 km)

ETAP 2 – Leszno – Karpacz (202,9 km)

ETAP 3 – Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)

ETAP 4 – Strzelin – Opole (198,6 km)

ETAP 5 – Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)

ETAP 6 – Katowice, ITT (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)

ETAP 7 – Zabrze – Kraków (166,6 km)

 

80. Tour de Pologne/YouTube Tour de Pologne


18 kolarskich ekip

W Tour de Pologne wystartują wszystkie ekipy, łącznie 18, z licencjami World Tour, a także pięć zaproszonych: reprezentacja Polski, amerykańskie zespoły Novo Nordisk i Human Powered Health (w tym drugim zawodnikami są Stanisław Aniołkowski i Alan Banaszek), szwajcarski Q36.5 Pro Cycling Team (Kamil Małecki, Szymon Sajnok), belgijska ekipa Lotto Dstny oraz szwajcarska Tudor. 


Posłuchaj

7:37
Czesław Lang prezentuje trasę Tour de Pologne 2023 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Najlepsi polscy kolarze

Na wstępnej liście startowej są dwaj najlepsi polscy kolarze – Rafał Majka (UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Obaj wygrali Tour de Pologne: pierwszy w 2014 roku, drugi w 2018, ale jeszcze nigdy w tym wyścigu nie ścigali się ze sobą.

Posłuchaj

3:46
Dariusz Urbanowicz o szczegółach trasa 80. Tour de Pologne. Jakie największe wyzwania czekają na kolarzy? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tour de Pologne w Trójce

Od 29 lipca codziennie będziemy towarzyszyć kolarzom na trasie i informować o wynikach, nastrojach w peletonie i poszczególnych drużynach.

Studio poranne już o 7.20 zapowie, co się będzie tego dnia działo, jaka jest sytuacja w peletonie przed startem. Z kolei studio popołudniowe, ok. godz. 17.20, w zależności od tego, kiedy kolarze przyjadą na metę, poda wyniki i podsumuje to, co się działo na trasie.

Zapraszamy także na audycje specjalne

 • 29.07 (sobota) – Trzymaj z Trójką z Poznania (16:00-19:00) poprowadzi Witold Lazar;
 • 30.07 (niedziela) – Trzecia Strona Medalu z Karpacza (16:00-18:00). Prowadzący – Dariusz Urbanowicz, Jakub Niziński – będą obserwować. jeden z najbardziej spektakularnych podjazdów pod kultowy Orlinek i finisz etapu w Karpaczu;
 • 4.08 (piątek) – Zapraszamy na Weekend z Zabrza (10:00-13:00) – ostatni dzień wyścigu.

 

Polskie Radio jest patronem medialnym 80. Tour de Pologne.


Polskie Radio jest jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu specjalnego, w którym najważniejsze informacje dotyczące kultowego wyścigu. Warto nas odwiedzać, będziemy jechali z peletonem, pokażemy też wyścig od kuchni i z lotu ptaka.   

Tour de Pologne 2023 

pr/gs/zch

Polecane