"Bezpieczeństwo musi stanowić priorytet". Robert Pszczel o wyzwaniach dla polskiej dyplomacji
– Mamy do czynienia z wojną, więc powinniśmy się oczywiście skupiać na sprawach bezpieczeństwa egzystencjalnego. Bezpieczeństwo musi stanowić priorytet – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Robert Pszczel, polski dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie. Gość audycji odniósł się także do członkostwa Ukrainy w NATO.
Robert Pszczel o wyzwaniach dla polskiej dyplomacji: bezpieczeństwo musi stanowić priorytet.
Foto: Fot.: gov.pl
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że wywołana przez Rosję wojna nie przyczyniła się do osiągnięcia przez Kreml żadnego ze strategicznych celów. Szef polskiej dyplomacji otworzył w Warszawie naradę ambasadorów i konferencję ministrów spraw zagranicznych Polski i Rwandy. Zwrócił uwagę na to, że agresja na Ukrainę przyniosła odwrotne od zamierzonych skutki.
"Liczba wyzwań wzrasta"
Na antenie Programu 3 Polskiego Radia o wyzwaniach, jakie stoją przed polską dyplomacją, mówił gość "Trójkowego komentarza dnia". Jak wskazał "liczba wyzwań wzrasta". – Świat się jeszcze bardziej komplikuje – jest wojna, są wyzwania o charakterze ekonomicznym, związane też z przełomami w nauce – ocenił.
Zaznaczył, że "do nowych wyzwań należy dostosować nie tylko właściwe cele, bardzo konkretne, dyplomacji, ale oczywiście również cały aparat". – Trzeba mieć instrumenty i argumenty do realizacji tych celów – powiedział.
Zapytany o to, na czym powinna skupić się obecnie polska dyplomacja, wskazał, że "mamy do czynienia z wojną, więc powinniśmy się oczywiście skupiać na sprawach bezpieczeństwa egzystencjalnego". – Bezpieczeństwo musi stanowić priorytet – podkreślił.
Członkostwo Ukrainy w NATO
Podczas wizyty w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukraina nie zostanie zaproszona do Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie w Wilnie. Dodał jednak, że zachodni partnerzy będą dalej dyskutować o sposobach przybliżenia jej do Sojuszu.
Gość Programu 3 ocenił na antenie, że "akcesja Ukrainy do Sojuszu znacząco wzmocni bezpieczeństwo jego obecnych członków - w tym krajów frontowych". Dodał, że "od lat rozważane jest wejście Ukrainy do NATO" i że "przede wszystkim Ukraina zasłużyła sobie na członkostwo".
- Rosyjski ostrzał w czasie wizyty liderów Afryki w Kijowie. Najnowszy raport ISW
- "Kreml wykorzysta propozycje pokojowe Afryki w próbach osłabienia wsparcia dla Ukrainy". Najnowszy raport ISW
Robert Pszczel dodał, że publicznie powinno się zakomunikować, iż decyzja o zaproszeniu Ukrainy do NATO zapadnie w przyszłym roku na szczycie Sojuszu w Waszyngtonie. Jego zdaniem na tym w najbliższym czasie powinny się koncentrować wysiłki polskiej dyplomacji, ponieważ jest to w naszym interesie.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Robert Pszczel, polski dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie
Data emisji: 19.06.2023 r.
Godzina emisji: 18.10
IAR/jb/pr