"Jerzy Duda-Gracz. Remanenty": warszawska wystawa dzieł wybitnego malarza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jerzy Duda-Gracz. Remanenty": warszawska wystawa dzieł wybitnego malarza
Jerzy Duda-GraczFoto: PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

W Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie można obejrzeć wystawę obrazów "Jerzy Duda-Gracz. Remanenty". To wystawa przekrojowa blisko 60 prac, które powstały od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Wyboru części dzieł dokonał jeszcze sam malarz, a części – jego córka.

  • "Remanenty" to ostatni projekt Jerzego Dudy-Gracza, podsumowujący jego twórczość. Już go nie zrealizował.
  • Większość obrazów na wystawę "Remanenty" wybrał sam Jerzy Duda-Gracz. Tylko w cyklu "Szpital" wyboru dokonała córka, Agata Duda-Gracz.

Artysta sam wybrał obrazy

– Prace do wystawy "Remanenty" wybrał tata jeszcze przed śmiercią. To była wystawa, którą projektował równolegle z wystawą szopenowską, i która miała być przeglądem jego twórczości: po kilka obrazów z każdego cyklu malarskiego. I na bazie notatek do tej wystawy parokrotnie zorganizowałam wystawę "Remanenty" po jego śmierci – opowiada córka artysty, Agata Duda-Gracz, będąca jednocześnie kuratorką wystawy. – Tak więc wyboru dokonał ojciec. Z wyjątkiem cyklu "Szpital", którego tato nie prezentował nigdy, uważając go za zbyt intymny – wyjaśnia.

– Pierwsza wystawa odbyła się w Katowicach niecały rok po śmierci taty. Później co jakiś czas, w różnych miastach Polski, odbywały się kolejne odsłony "Remanentów": poszerzone, zawężone, w zależności od wielkości przestrzeni – dodaje.

Sztuka, życie i przemijanie

– Ta wystawa to jest opowieść o, jak to tata sam nazywał, sztuce, życiu i przemijaniu. "Remanenty" to obrazy bardzo prywatne, czyli autoportrety, portrety rodzinne, portrety bliskich ojcu osób. To portrety zwierząt i roślin - wymienia. – Równocześnie jest to pejzaż historii Polski: tej dawnej zamierzchłej, tej ojcu współczesnej, jak i dosyć przerażające wizje przyszłości Polski, którą ojciec dość często malował.

Są tam obrazy prowincjonalno-gminne: "prowincja" w przypadku taty była słowem jak najbardziej pozytywnym. To jest cykl obrazów, które tata malował przez całe życie i tak naprawdę jest to opowieść o Polsce drugiego sortu, o Polsce małych miasteczek, o Polsce wsi, która, zdaniem taty, przemijała i odchodziła wraz z napływem najróżniejszych prądów z zagranicy.

Wystawa w warszawskim Muzeum Sztuki Fantastycznej potrwa do 8 października.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:24
Wystawa malarstwa Jerzego Dudy-Gracza w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Agata Duda-Gracz (reżyserka teatralna, córka Jerzego Dudy-Gracza, kuratorka wystawy "Jerzy Duda-Gracz. Remanenty")
Data emisji: 15.04.2023
Godzina emisji: 14.32

pr

Polecane