Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było motywowane politycznie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja Sądu Najwyższego może wywołać anarchię i niepewność prawa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd Najwyższy we wtorek uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w 2015 r. w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę; sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. "Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w polskim porządku prawnym jest wyłączną domeną sądów powszechnych i Sądu Najwyższego" - zaznaczał w ustnym uzasadnieniu wyroku SN sędzia Piotr Mirek. Dodawał, że w ramach sprawowania tego wymiaru sprawiedliwości sądy mają prawo do dokonywania wykładni przepisów prawa, ustaw i konstytucji.

Julia Przyłębska przyznała w Programie 3 Polskiego Radia, że "orzeczenie Sądu Najwyższego (SN) było polityczne". - Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie TK to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja SN może wywołać anarchię i niepewność prawa - obywatel może być niepewny decyzji SN, skoro nie podporządkowuje się on Konstytucji - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Przyłębska  dodała, że liczy na to, iż "sędziowie sądów powszechnych poradzą sobie z tą decyzją, staną na wysokości zadania i podporządkują się polskiej Konstytucji".

Czytaj również:

Posłuchaj

17:01
Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było polityczne (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Magdalena Drohomirecka
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 14.06.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

dn

Polecane