Niezłomny ksiądz Franciszek Blachnicki. Reportaż "Wyzwolony prorok naszych czasów" [POSŁUCHAJ]
2023-06-15, 09:06 | aktualizacja 2023-06-23, 18:06
Dziś już wiadomo, że jeden z najintensywniej inwigilowanych przez komunistów kapłanów został zamordowany. Prowadzone w tej sprawie śledztwo w sposób kategoryczny przedstawia brutalną prawdę tamtych czasów i obraz służb, które bezwzględnie eliminowały duszpasterzy z życia publicznego.
Okazuje się, że ksiądz Franciszek Blachnicki jest wciąż postacią ważną dla wszystkich, którzy utożsamiają się z ruchem i wspólnotami, które tworzył. Są również środowiska, które w dalszym ciągu obawiają się jego oddziaływania, ale przede wszystkim prawdy. O tej wyjątkowej postaci, kapłanie niezłomnym, którego rocznicę nawrócenia w celi śmierci obchodzimy co roku 17 czerwca, opowiadają ci, którzy spotkali go na swojej drodze.
Nawrócenie w celi śmierci
Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. W wieku 10 lat wstąpił do drużyny harcerskiej, a tuż przed II wojną światową rozpoczął służbę w Dywizyjnym Korpusie Podchorążych w Katowicach. W czasie wojny obronnej 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie jego oddział został rozbity. Już w październiku przyszły kapłan zaangażował się ruch konspiracyjny, ale jego grupa została rozbita przez Niemców wiosną 1940 roku. Franciszek Blachnicki został aresztowany przez gestapo. Po kilkumiesięcznym śledztwie trafił do obozu Auschwitz, a następnie został przeniesiony do aresztów w Zabrzu i Katowicach. W marcu 1942 roku za zaangażowanie w ruch konspiracyjny Niemcy skazali go na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na 10 lat więzienia. Przebywający przez kilka miesięcy w celi śmierci Blachnicki przeżył nawrócenie.
Pierwsze lata kapłaństwa
W kwietniu 1945 roku Franciszek Blachnicki został oswobodzony przez wojska amerykańskie. Wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku. Pierwsze lata jego posługi przypadły na okres stalinizmu, zmasowanej walki władz komunistycznych z podziemiem niepodległościowym i Kościołem katolickim. Niepokorni duchowni byli aresztowani, torturowani i skazywani na wieloletnie więzienie, a nawet karę śmierci. Zachowane dokumenty komunistycznych służb dowodzą, że przez cały okres PRL księża podlegali permanentnej inwigilacji od momentu wstąpienia do seminarium do chwili śmierci.
Posłuchaj
Działalność ewangelizacyjna i społeczna
Ksiądz Franciszek Blachnicki był inicjatorem ruchów ewangelizacyjnych i społecznych. W 1954 roku zorganizował pierwszą przeznaczoną dla ministrantów Oazę Dzieci Bożych. Trzy lata później zainicjował ogólnopolski ruch "Krucjata Wstrzemięźliwości", który miał być odpowiedzią na pogłębiający się problem alkoholizmu w społeczeństwie. W czasie pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku założył ruch "Krucjata Wyzwolenia Człowieka", którego zadaniem było promowanie abstynencji.
W latach 60. XX wieku działalność oazowa duchownego przybierała na sile. Jej owocem było powstanie Ruchu Żywego Kościoła, a w 1976 roku Ruchu Światło-Życie. Stworzony przez ks. Blachnickiego ruch chrześcijańskiej formacji młodych katolików był pierwszym na tak wielką skalę w bloku państw komunistycznych. W Ruch Światło-Życie zaangażowało się łącznie około 2 milionów osób.
Rozkaz: „zabić księdza!” - polityczne zabójstwo ks. Franciszka Blachnickiego – Tajemnice bezpieki / IPNtvPL
***
Tytuł reportażu: "Wyzwolony prorok naszych czasów"
Autor reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 22.12
PR Historia/zch