Niezłomny ksiądz Franciszek Blachnicki. Reportaż "Wyzwolony prorok naszych czasów" [POSŁUCHAJ]

Dziś już wiadomo, że jeden z najintensywniej inwigilowanych przez komunistów kapłanów został zamordowany. Prowadzone w tej sprawie śledztwo w sposób kategoryczny przedstawia brutalną prawdę tamtych czasów i obraz służb, które bezwzględnie eliminowały duszpasterzy z życia publicznego.

Niezłomny ksiądz Franciszek Blachnicki. Reportaż "Wyzwolony prorok naszych czasów" [POSŁUCHAJ]

"W wyniku przeprowadzonego śledztwa nie ulega żadnej wątpliwości, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany 27 lutego 1987 roku. Był kolejną ofiarą systemu komunistycznego" - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Foto: Arkadiusz Lawrywianiec / Forum

Okazuje się, że ksiądz Franciszek Blachnicki jest wciąż postacią ważną dla wszystkich, którzy utożsamiają się z ruchem i wspólnotami, które tworzył. Są również środowiska, które w dalszym ciągu obawiają się jego oddziaływania, ale przede wszystkim prawdy. O tej wyjątkowej postaci, kapłanie niezłomnym, którego rocznicę nawrócenia w celi śmierci obchodzimy co roku 17 czerwca, opowiadają ci, którzy spotkali go na swojej drodze.

Nawrócenie w celi śmierci

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. W wieku 10 lat wstąpił do drużyny harcerskiej, a tuż przed II wojną światową rozpoczął służbę w Dywizyjnym Korpusie Podchorążych w Katowicach. W czasie wojny obronnej 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie jego oddział został rozbity. Już w październiku przyszły kapłan zaangażował się ruch konspiracyjny, ale jego grupa została rozbita przez Niemców wiosną 1940 roku. Franciszek Blachnicki został aresztowany przez gestapo. Po kilkumiesięcznym śledztwie trafił do obozu Auschwitz, a następnie został przeniesiony do aresztów w Zabrzu i Katowicach. W marcu 1942 roku za zaangażowanie w ruch konspiracyjny Niemcy skazali go na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na 10 lat więzienia. Przebywający przez kilka miesięcy w celi śmierci Blachnicki przeżył nawrócenie.

Pierwsze lata kapłaństwa

W kwietniu 1945 roku Franciszek Blachnicki został oswobodzony przez wojska amerykańskie. Wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku. Pierwsze lata jego posługi przypadły na okres stalinizmu, zmasowanej walki władz komunistycznych z podziemiem niepodległościowym i Kościołem katolickim. Niepokorni duchowni byli aresztowani, torturowani i skazywani na wieloletnie więzienie, a nawet karę śmierci. Zachowane dokumenty komunistycznych służb dowodzą, że przez cały okres PRL księża podlegali permanentnej inwigilacji od momentu wstąpienia do seminarium do chwili śmierci.

Niezłomny ksiądz Franciszek Blachnicki. "Wyzwolony prorok naszych czasów" (Reportaż/Trójka)
23:01
+
Dodaj do playlisty
+

 

Działalność ewangelizacyjna i społeczna

Ksiądz Franciszek Blachnicki był inicjatorem ruchów ewangelizacyjnych i społecznych. W 1954 roku zorganizował pierwszą przeznaczoną dla ministrantów Oazę Dzieci Bożych. Trzy lata później zainicjował ogólnopolski ruch "Krucjata Wstrzemięźliwości", który miał być odpowiedzią na pogłębiający się problem alkoholizmu w społeczeństwie. W czasie pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku założył ruch "Krucjata Wyzwolenia Człowieka", którego zadaniem było promowanie abstynencji. 

W latach 60. XX wieku działalność oazowa duchownego przybierała na sile. Jej owocem było powstanie Ruchu Żywego Kościoła, a w 1976 roku Ruchu Światło-Życie. Stworzony przez ks. Blachnickiego ruch chrześcijańskiej formacji młodych katolików był pierwszym na tak wielką skalę w bloku państw komunistycznych. W Ruch Światło-Życie zaangażowało się łącznie około 2 milionów osób.

Rozkaz: „zabić księdza!” - polityczne zabójstwo ks. Franciszka Blachnickiego – Tajemnice bezpieki / IPNtvPL

***

Tytuł reportażu: "Wyzwolony prorok naszych czasów" 
Autor reportażu:
 Andrzej Urbański
Data emisji: 
14.06.2023
Godzina emisji: 
22.12

PR Historia/zch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.