Jak stworzyć pozytywną piosenkę – krótki poradnik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak stworzyć pozytywną piosenkę – krótki poradnik
Zespół The Beach Boys dbał o dobre wibracjeFoto: PAP/DPA

Durowa skala muzyczna, szybkie tempo i pozytywny tekst – to składniki, z których zbudowana jest podnosząca na duchu piosenka. Mówi nam o tym zarówno intuicja, jak i badania naukowe przeprowadzone w Holandii.

Dr Jacob Jolij, naukowiec z Uniwersytetu Groningen, opublikował w 2015 roku listę najbardziej optymistycznych przebojów muzyki popularnej. Oparł ją na badaniu kilku tysięcy piosenek, biorąc pod uwagę ich walory muzyczne oraz przekaz zawarty w tekście. Zastrzegając, że odbiór muzyki jest sprawą bardzo indywidualną, Holender podał kilka cech utworu, który z największym prawdopodobieństwem podniesie nas na duchu.

Pierwszym z tych atrybutów są durowe akordy, na których zbudowana jest piosenka. Drugi to tempo, które powinno mieścić się w przedziale między 140 a 150 beatów na minutę. I wreszcie tekst poruszający lekkie tematy i pozwalający choć na moment oderwać nas od codziennych trosk.

Dobre wibracje i spacery w słońcu

Według powyższych kryteriów dr Jolij sporządził ranking najbardziej optymistycznych utworów, na czele którego umieścił przebój grupy Queen "Don't Stop Me Now". W zestawieniu znajdziemy również m.in. takie piosenki, jak "Dancing Queen" Abby, "Good Vibrations" zespołu The Beach Boys,  "Girls Just Wanna Have Fun" Cyndi Lauper czy "Walking on Sunshine" formacji Katrina & The Waves.

Różnicę w nastroju pomiędzy durową a molową wersją tej samej piosenki wychwyci bez trudu nawet ktoś, kto nie ma muzycznego wykształcenia. Na przykładzie utworu "Hey Jude" zespołu The Beatles pokazał ją Michał Kowarski.


Posłuchaj

2:20
Michał Kowarski o przepisie na optymistyczną piosenkę (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału: Michał Kowarski
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 8.10

kc


Polecane