"Houria": psychologiczne wątki na wielkim ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Houria": psychologiczne wątki na wielkim ekranie
Kadr z filmu "Houria"Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

Francuski dramat "Houria", który znajdziemy właśnie w repertuarze kin studyjnych, to jedna z najciekawszych premier filmowych początku czerwca. W krakowskim Kinie Pod Baranami można obejrzeć go w specjalnej oprawie, w ramach cyklu "Premiera psychologiczna".

Produkcja opowiada historię Hourii  tancerki, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Niestety w wyniku napadu doznaje kontuzji uniemożliwiającej jej taniec. Kobieta nie zamierza się jednak poddawać i rozpoczyna rehabilitację.

W rolę tytułowej bohaterki wciela się Lyna Khoudri. Aktorkę możemy pamiętać z takich produkcji, jak m.in. "Kurier francuski" i "Lalka". – To znakomita, charyzmatyczna dziewczyna, którą zapamiętuje się na ekranie – opowiada filmoznawczyni Marynia Gierat.

Wątek psychologiczny w filmie stanowi analizę zachowań osoby, która izoluje się od świata zewnętrznego. – Przez ten wypadek to dotyka główną bohaterkę. Całkowicie zamyka się w sobie i nie chce kontaktować się ze światem zewnętrznym – zaznacza rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

Źródło: Kino Pod Baranami/YouTube

Najczęściej czytane:

Psychologia w kinie

Pokazowi "Hourii" w Kinie Pod Baranami będzie towarzyszyła rozmowa z prowadzącymi cykl prowadzących cykl "Premier psychologicznych" psycholożek Anny Niciei i Katarzyny Skaleńczyk. Jak podkreśla gość "Fajnego filmu", wydarzenie może się pochwalić stałą grupą widzów. Co więcej, nie są to wyłącznie studenci psychologii. – W ogóle nie trzeba być studentem psychologii. Wystarczy być choć troszkę zainteresowanym tematem, ale też nie jest to konieczne; taki pokaz po prostu otwiera oczy na ciekawe wątki – zachęca Marynia Gierat.

Posłuchaj

2:56
"Houria": psychologiczne wątki na wielkim ekranie (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 13.17

mat. promocyjne/qch

Polecane