Spotkanie z muzyką etniczną. Przed nami kolejna odsłona festiwalu Ethno Port

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie z muzyką etniczną. Przed nami kolejna odsłona festiwalu Ethno Port
Koncert ukraińskiego zespołu Hudaki Village Band w ramach 15. edycji festiwalu Ethno Port w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Muzyka etniczna często wiąże się ze zwyczajami, z obrzędami, rytuałami charakterystycznymi dla określonych grup etnicznych, np. Nigeryjczyków, Aborygenów, Eskimosów czy Kurpiów. Miała ona również ogromny wpływ na niektóre dziedziny muzyki, o czym dziś zapominamy. Bliższe spotkanie z kulturą ludową umożliwi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Etnicznej Ethno Port Poznań, którego 16. edycja rozpocznie się 23 czerwca.

Przez wiele lat muzyka etniczna nie zajmowała należnego jej miejsca w kulturze, niekiedy bagatelizowano jej znaczenie. Stanowi ona jednak klucz do odczytywania przeszłości oraz nieskończone źródło inspiracji dla artystów. Trudno natomiast jednoznacznie określić, czym dokładnie jest muzyka etniczna. – To bardzo szeroka kategoria. Można powiedzieć, że jest funkcjonującym w potocznym użyciu workiem pojęciowym – wyjaśnia dr Łukasz Smoluch z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Wrzuca się do niego różne rzeczy. Przeważnie to kategoria odnosząca się do rodzajów muzyki przypisywanych do jakiejś grupy etnicznej – dodaje ekspert.

Unikatowy charakter tej odmianie muzyki nadają wykorzystywane w niej instrumenty. Szczególną popularnością cieszą się tu rozmaite bębny, bębenki, drewniane marakasy i grzechotki. – Bardzo mocno reprezentowane są różnego rodzaju instrumenty strunowe, smyczkowe i dęte – wymienia Piotr Stefański ze Studium Instrumentów Etnicznych i zespołu Dym, i dodaje, że techniki gry przypisywane do instrumentów wykorzystywanych w muzyce etnicznej są intuicyjne. – Każdy może usiąść do bębna typu konga i zacząć swoją historię bębniarską – zaznacza rozmówca Moniki Suszek.


Posłuchaj

3:05
Co stanowi o niezwykłości muzyki ludowej? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Etniczne, czyli także nowoczesne

Jak zaznacza Bożena Szota, koordynatorka festiwalu Ethno Port Poznań, muzyka etniczna to nie tylko dawne dzieła, ale też współczesne, zakorzenione w tradycji wykonania. – Ze wszystkich propozycji, które do nas napływają i sami sobie stwarzamy, wybieramy te, które naszym zdaniem najbardziej pokazują zróżnicowanie świata, autentyczność danej kultury, odwagę w kreowaniu nowych propozycji muzycznych w oparciu o tradycyjne melodie czy instrumenty – wyjaśnia gość "Trójki do trzeciej".

W ramach tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Etnicznej Ethno Port Poznań organizatorzy zaplanowali 14 koncertów oraz warsztaty, spotkania, seanse i akcje społeczne. Podczas wydarzenia zaprezentują się muzycy z Azji, Europy i Afryki. – Staramy się, aby to był przekrojowy program. Co roku zdarzają się artyści z krajów, które były już prezentowane, jednak są one silnie muzyczne. Ciągle poszukujemy nowych obszarów, z których jeszcze nie gościliśmy artystów, ale nie zapominamy też o naszych lokalnych wykonawcach – podkreśla rozmówczyni Tomasza Miary.

Podczas 16. edycji festiwalu usłyszymy m.in. kongijską grupę NDIMA, która kultywuje tradycję śpiewu polifonicznego z lasów równikowych. – Ten śpiew jest od kilku lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na pewno będzie to piękny pokaz – opowiada Bożena Szota i dodaje, że w ramach koncertu finałowego na scenie w Poznaniu wystąpi Maria Mazzotta ze swoim nowym trio. – Jest niezwykle charyzmatyczna, emocjonalna. Wykonuje pieśni z południowych Włoch, ale też całego basenu Morza Śródziemnego – zaprasza koordynatorka festiwalu.

Posłuchaj

6:29
Spotkanie z muzyką etniczną. Przed nami kolejna odsłona festiwalu Ethno Port Poznań (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Gość: Bożena Szota (koordynatorka festiwalu Ethno Port Poznań)
Data emisji: 12.06.2023
Godziny emisji: 12.14, 12.29

qch

Polecane