Wołodymyr Zełenski dziękuje za pomoc Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wołodymyr Zełenski dziękuje za pomoc Ukrainie
Ewakuacja mieszkańców miasta z zalanych terenów w ChersoniuFoto: PAP/Vladyslav Musiienko

Prezydent Ukrainy dziękuje światu za pomoc po powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że stale otrzymuje meldunki o akcji ratunkowej w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

"Kolosalna liczba problemów. Ale pracujemy nad ich przezwyciężeniem na wszystkich możliwych poziomach" - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podziękował "wszystkim na świecie", którzy już pomagają i pytają, czego potrzeba Ukrainie; wszystkim, którzy biorą udział w akcji ratunkowej, którzy pomagają ludziom najlepiej jak potrafią. "Ludziom, zwierzętom - wszystkim żywym istotom. Dziękuję również wszystkim tym, którzy zachęcają organizacje międzynarodowe, zagranicznych przywódców, inne państwa, aby zobaczyły, co się stało i nazwały rzeczy po imieniu. Rosyjscy terroryści muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wszystko, co zrobili" - dodał.


Naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego

Na spektakularne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, zwraca uwagę dr Mateusz Piątkowski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że tamy jako takie mają szczególną ochronę na gruncie międzynarodowego prawa humanitarnego. Tamy są traktowane jako tak zwane urządzenie zawierające niebezpieczne siły, które stanowią zagrożenie dla ludności cywilnej – mówi w Trójce. - W tym wypadku mówimy o wodzie, która może doprowadzić do zalania. Oczywiście osiedli i zniszczenia mienia cywilnego są szczególnie chronione nawet wtedy, kiedy są klasyfikowane jako cele wojskowe.
Jak podkreśla specjalista rosyjskie działanie to zbrodnia wojenna, która podlega jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Może być więc celem postępowania prokuratorskiego w tej mierze.


Podziękowania dla walczących

Ukraiński przywódca podziękował też kolejny raz obrońcom kraju, którzy walczą w niezwykle trudnych warunkach. "Dla wszystkich tych, którzy w teraz toczą szczególnie trudne boje. Widzimy wasze bohaterstwo i jesteśmy wam wdzięczni za każdą minutę waszego życia - życia, które jest prawdziwym życiem Ukrainy. Ponieważ Ukraina jest na tyle wolna, na ile wy, nasi żołnierze, jesteście silni" - stwierdził.- Wołodymyr Zełenski podziękował także prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za kolejną - ogłoszoną dziś - transzę pomocy militarnej.


Posłuchaj

50:02
Wysadzenie tamy na Ukrainie. Podsumowanie tygodnia cz. 1 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  •  Małgorzata Lorencka, Uniwersytet Śląski - Grecja po wyborach. Wyzwania także z perspektywy historycznej.
  • Li Ang, pisarka - Wywiad z pisarką z Tajwanu, o jej twórczości i napiętej sytuacji w regionie
  • Małgorzata Sidz, pisarka - Reportaż "Mądre matki, dobre żony Kobiety w Korei Płd". Pisarka spędziła sporo czasu w Korei, przeprowadziła dziesiątki rozmów z Koreankami o ich życiu. Z pasją opowiada o traumach Koreanek, o ich gniewie i protestach.
  • dr Adrian Brona, Uniwersytetu Jagielloński - Postać ideologa komunistycznych Chin Wang Huninga i jego krytyka USA. Jak to wpływa na perspektywę odnowienia dialogu Pekin-Waszyngton
  •  Marcin Krzyżanowski, były konsul RP w Afganistanie - Iran proponuje Indiom, Pakistanowi oraz krajom Zatoki Perskiej sojusz morski.

Posłuchaj

49:45
Wysadzenie tamy na Ukrainie. Podsumowanie tygodnia cz. 2 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 10.06.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.07

IAR/zch/aw

Polecane