Lena Góra: podbija Hollywood i pisze scenariusze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lena Góra: podbija Hollywood i pisze scenariusze
Lena GóraFoto: FOTON/PAP

Urodziła się w Trójmieście, jest córką malarza i wokalistki rockowej. Kiedy miała 16 lat wyjechała do Londynu. Kolejnym etapem jej podróży był Nowy Jork, a później – Hollywood. I robi tam karierę. Lena nie tylko gra, ale pisze też scenariusze, o czym opowiada w Trójce. 

O polskiej aktorce zrobiło się głośno za sprawą dramatu "Roving Woman" w reżyserii Michała Chmielewskiego. Góra była współscenarzystką filmu i zagrała w nim główną rolę, a partnerował jej John Hawkes, nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w dramacie "Do szpiku kości". Polsko-amerykańska "Roving Woman", której producentem jest Wim Wenders, opowiada o Sarze, młodej kobiecie, która znajduje się w dramatycznym momencie swojego życia. Po gwałtownym rozstaniu z partnerem traci mieszkanie i środki do życia. Zdesperowana, kradnie samochód i rusza nim przed siebie. Pojazd staje się jej schronieniem, a z czasem Sara postanawia odnaleźć jego właściciela…

W rozmowie z Trójką, artystka przyznaje, że obok aktorstwa pisanie jest dla niej niezmiernie ważne. Z różnych perspektyw i korzystając z różnych doświadczeń znalazłam wielkie uwolnienie w pisaniu. Bardzo polecam to ludziom, szczególnie aktorom – mówi Lena Góra.  Po prostu coś tworzysz, a nie tylko czekasz. Nie jesteś na łasce innych, żeby grać w różnych projektach, które nie są ci po drodze. Wielkim bólem jest być aktorem, który zostaje zaproszony tylko do filmów, które w ogóle mu nie leżą”.  Tworzenie swojej własnej muzyki czy scenariusza jest bardzo wyzwalające, bo można tworzyć swoją sztukę. Więc dla mnie pisanie jest po prostu cudem.

Źr. Youtube/Roving Woman zwiastun PL

Można powiedzieć, że "Roving Woman" to projekt, który Lena Góra ma już za sobą. A przed nią dwie nowe produkcje: pierwszą jest dramat "Stale niestała". To opowieść rozgrywająca się w przygnębiających czasach lat 80., a jego bohaterką jest wokalistka alternatywnej sceny muzycznej w Trójmieście, która dowiaduje się, że jest w ciąży… Góra jest także, wraz z reżyserką filmu Olgą Chajdas, autorką scenariusza filmu, który jest właśnie w realizacji. – Na razie nie chcę za dużo mówić o tym projekcie, chociaż film jest już skończony i będzie miał premierę w tym roku – opowiada artystka. – Obecnie mocno pracuję z Agatą Trzebuchowską, którą znamy jako Idę, z nominowanej do Oscara produkcji Pawła Pawlikowskiego. Film powstanie w USA, a będzie opowiadał o zakonnicy na terapii - ja będę zakonnicą, a Agata reżyseruje, więc myślę, że będzie to dobra zabawa.


Posłuchaj

11:51
Lena Góra o swoich planach i projektach (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto w audycji

  • 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film (12-17.06.2023, Koszalin): zapowiedzi programowe;
  • Premiera zagraniczna: "Mój sąsiad Adolf" w reżyserii Leona Prudovskyego (komediodramat w koprodukcji z Polską);
  • Rozmowa z Tomaszem Wolskim, cenionym i wielokrotnie nagradzanym autorem filmów dokumentalnych (niedawna premiera – "W Ukrainie");
  • aktualności filmowe.


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 10.05.2023
Godziny emisji: 13.15 

mat.pras./zch/aw/pj

Polecane