Polacy biorą aktywny udział w podboju i eksploracji kosmosu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy biorą aktywny udział w podboju i eksploracji kosmosu
Polacy planują wystrzelenie kolejnych satelitów na orbitęFoto: Mechanik/Shutterstock

Polska od lat bierze udział w amerykańskich projektach kosmicznych. Jednym z przykładów jest wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie marsjańskiego łazika, w którym znajdowały się m.in. czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

– Trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków – potwierdził szef NASA Bill Nelson, który niedawno odwiedził nasz kraj i siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej. Ale czy współpraca z Amerykanami to jedyna droga dla naszych naukowców i firm zajmujących się eksploracją kosmosu?

Zarówno NASA, jak i ESA

– Polskie firmy już biorą udział w tym wyścigu kosmicznym i z niego korzystają. W bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest ponad 400 polskich firm, z tego kilkadziesiąt jest stricte kosmicznych. Polska aparatura poleciała w kosmos już w ponad 80 misjach i mamy nadzieję, że w kosmos będziemy wysyłać nie tylko pojedyncze komponenty, ale cale systemy, a może i całe satelity oraz sondy kosmiczne – mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Dlatego nie musimy wyjeżdżać do USA, aby współpracować z NASA i wspólnie z nimi budować misje kosmiczne: możemy je także budować w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), bo to jest nasza agencja, tutaj – stwierdza.

– ESA, której Polska jest członkiem od 10 lat, działa na zasadzie umowy międzypaństwowej: ponieważ płacimy składkę, tak jak inne kraje, ta składka wraca w prawie 100 procentach w postaci zamówień dla polskich firm. Dzięki temu polskie firmy mogą rozwijać nowe technologie – przez te 10 lat rozwinęły ich ponad 100 – i wspólnie z innymi krajami budować misje kosmiczne – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

50:29
Polska startuje w kosmos! (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 
***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Rafał Tomański
Goście:
Artur Chmielewski (Polak pracujący w NASA), prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji:
8.06.2023
Godzina emisji:
21.08

pr

Polecane