"Trójka pod księżycem": Michał Zabłocki, jego mama oraz fala festiwali

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem": Michał Zabłocki, jego mama oraz fala festiwali
Michał Zabłocki z rodzicami – Aliną Janowską i Wojciechem Zabłockim w 2013 roku Foto: Krzysztof Jarosz / FORUM

16 kwietnia minęła setna rocznica urodzin Aliny Janowskiej. Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, producent, animator nietypowych zdarzeń kulturalnych – postanowił na stulecie mamy przygotować performance pt. "Zabłocki osobiście". Przyjął nasze zaproszenie do "Trójki pod księżycem" i był jednym z dwóch jej gości. O wzbierającej fali festiwali teatralnych oraz o zaskakujących wydarzeniach w teatrach tej wiosny opowiedział bloger, krytyk, obserwator życia kulturalnego Tomasz Domagała.

Alina Janowska dożyła pięknego wieku 94 lat. Miała zostać tancerką, ale kontuzja uniemożliwiła jej uprawianie tańca. Po zdaniu aktorskiego egzaminu eksternistycznego zaczęła występować najpierw w Teatrze Syrena (wtedy jeszcze w Łodzi). Pierwszym jej filmem były "Zakazane piosenki" (śpiewaczka uliczna). Najdłużej związana była z Teatrem Komedia na warszawskim Żoliborzu. Popularność przyniosły jej role w filmach i serialach telewizyjnych  od "Wojny domowej", po "Na dobre i na złe". Przypomnimy jednak także jej losy wojenne, pomoc rodzinie żydowskiej, obóz jeniecki, więzienie na Pawiaku oraz udział w Powstaniu Warszawskim.

Michał Zabłocki urodził się w Warszawie. Ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydział Reżyserii w łódzkiej Filmówce. Od ponad 20 lat mieszka w Krakowie. Wydał kilkanaście tomików wierszy. Jest inicjatorem akcji "Wiersze na murach". Za sprawą ojca – architekta, szermierza, olimpijczyka – uprawiał wyczynowo szermierkę. Teksty Michała Zabłockiego śpiewają m.in. Grzegorz Turnau, Agnieszka Chrzanowska i Czesław Mozil.

Zabłocki Osobiście, Oj matulu matulu / Michał Zabłocki

Przełom wiosny i lata to czas festiwali. My zajęliśmy się wybranymi teatralnymi: Klasyka Żywa w Opolu, Kontakt w Toruniu, Open the Door w Katowicach. 16 czerwca w Zamościu rozpocznie się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a 28 czerwca parada uliczna otworzy Malta Festiwal Poznań. Zasygnowaliśmy też wydarzenia zagraniczne, jak Olimpiada Teatralna czy festiwal w Avinionie.

Posłuchaj

1:54:17
Michał Zabłocki wspomina mamę, Alinę Janowską (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.06.2023
Godzina emisji: 0.05

Polecane