Rewolucja w rejestracjach. Jakie niespodzianki pojawią się na samochodowych tablicach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rewolucja w rejestracjach. Jakie niespodzianki pojawią się na samochodowych tablicach?
Rozszyfrowanie samochodowych tablic rejestracyjnych w przyszłości będzie trudniejszeFoto: Shutterstock/Wirestock Creators

A jako oznaczenie Mazowsza, a JR jako symbol Krakowa – tego typu niespodzianki czekają nas na samochodowych rejestracjach. Wszystko dlatego, że powoli wyczerpuje się pula tablic z używanymi dotychczas wyróżnikami poszczególnych miast i województw.

Od wprowadzenia do użytku w 2000 roku nowego rodzaju samochodowych tablic rejestracyjnych, zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że Warszawa ma oznaczenie rozpoczynające się od litery W, Kraków – to KR, a Poznań – PO. Nieco trudniej jest w przypadku Wrocławia (DW), gdzie dodatkowo pojawia się pierwsza litera nazwy województwa dolnośląskiego, czy na przykład Kielc, które symbolizuje skrót TK.

To wszystko niebawem może stać się o wiele bardziej skomplikowane, bowiem powoli wyczerpują się dostępne kombinacje liter i cyfr, szczególnie w większych miastach. – Gdyby policzyć wszystkie kombinacje, od początku wydaliśmy ponad milion sto tysięcy tablic do oznaczeń samochodów z wyróżnikiem KR – mówił w Trójce Grzegorz Wasyl z Urzędu Miasta Krakowa. Dlatego rejestrowane obecnie w stolicy Małopolski auta otrzymują tablice rozpoczynające się od KK. Jeśli natomiast i one się wyczerpią, to w kolejce czeka już… JR.

Odchodzenie od prostych symboli kojarzących się z nazwą miasta czy województwa dotyczy też innych zakątków Polski. Województwo wielkopolskie oprócz dotychczasowego P (symbolizującego Poznań) otrzyma dodatkowo także literę M, natomiast na początku tablic pojazdów rejestrowanych w województwie mazowieckim w przyszłości pojawi się litera A.

Nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych przydziela na ogół ministerstwo transportu. Wyjątkiem był Poznań, gdzie mieszkańcy sami mogli zdecydować, jaka kombinacja liter ma się pojawić obok używanych wcześniej PO. Poznaniacy wybrali PY, co niektórzy odczytują jako skrót od słowa "pyry", jak w lokalnej gwarze nazywane są ziemniaki…


Posłuchaj

3:25
Jakie niespodzianki pojawią się na samochodowych tablicach rejestracyjnych? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej 
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 16.15

kc


Polecane