"Metamorfozy Lalek", czyli teatr dla dorosłych na festiwalu w Białymstoku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Metamorfozy Lalek", czyli teatr dla dorosłych na festiwalu w Białymstoku
Scenografia spektaklu "Pustostany" w Białostockim Teatrze LalkowymFoto: Anatol Chomicz/Forum

Ponad dwadzieścia spektakli profesjonalnych teatrów lalek z całego świata, a także wystawy i przedstawienia niezależnych grup i studentów – to wszystko znajdzie się w programie festiwalu "Metamorfozy Lalek", który odbędzie się w Białymstoku w dniach 16-24 czerwca.

Organizowany w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek dla Dorosłych to międzynarodowa impreza, która za cel stawia sobie przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako rozrywki dla dzieci. Podczas tegorocznej, piątej edycji pokazane zostaną najciekawsze zjawiska oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

Organizatorem wydarzenia jest Białostocki Teatr Lalek, jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie kulturalnej północno-wschodniej Polski. – Jest to dla nas wielkie święto. W Białymstoku spotkają się pokolenia lalkarzy, które budowały tę instytucję przez minione lata, od powojennych, w zasadzie amatorskich działań, aż po pełną profesjonalizację – mówił w Trójce Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

Lalki "grają" Fredrę

W programie festiwalu znalazły się dwadzieścia trzy spektakle, z których dziewięć pochodzi z repertuaru BTL. Są wśród nich takie tytuły jak "Zemsta" Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera czy "Pustostany" Doroty Kotas w reż. i adaptacji Waldemara Wolańskiego. Festiwal odwiedzą grupy teatralne z zagranicy, reprezentujące m.in. Plexus Polaire (Francja), The Key Theatre (Izrael), Kaunas State Puppet Theatre (Litwa), Cat Smits Company (Holandia) i Divadlo Alfa (Czechy).

Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć wystawę "U źródeł", opowiadającą o historii BTL oraz osobie Piotra Sawickiego – społecznika i wychowawcy młodzieży, fotografa, rzeźbiarza, malarza, aktora, reżysera i założyciela teatru Świerszcz, który został przemianowany na dzisiejszy Białostocki Teatr Lalek.


Posłuchaj

2:23
"Metamorfozy Lalek", czyli teatr dla dorosłych na festiwalu w Białymstoku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Malinowski (dyrektor Białostockiego Teatru Lalek)
Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 14.21

kc

Polecane