Wojciech Chmielarz: w tematyce erotycznej język polski jest bardzo ubogi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Chmielarz: w tematyce erotycznej język polski jest bardzo ubogi
Pisarz Wojciech ChmielarzFoto: PAP/Albert Zawada

Gościem Katarzyny Cygler w "Trójce pod Księżycem" był Wojciech Chmielarz, znany pisarz kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce, ale także postapokaliptycznej powieści "Królowa Głodu". Tym razem mówił o swojej najnowszej książce, thrillerze erotycznym "Za granicą".

– Taki pomysł, taka wizja przyszła mi do głowy ponad rok temu. Ale od dłuższego czasu kotłowało mi się w głowie, gdzieś tam z tyłu był pomysł, że fajnie byłoby się zmierzyć z tematyka pożądania, ludzkiej seksualności w thrillerze. Pójść troszeczkę w tę stronę, żeby sprawdzić, czy jestem w stanie coś takiego napisać – opowiadał o swojej najnowszej powieści "Za granicą" Wojciech Chmielarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce, postapokaliptycznej powieści "Królowa Głodu" oraz thrillera psychologicznego "Żmijowisko". – Oczywiście byłem w stanie to napisać, ale chodziło o to, aby napisać to dobrze, ciekawie, ze smakiem, nie wulgarnie. Napisać erotycznie nie pornograficznie – tłumaczył.

– Przez długi czas byłem przekonany, że w Polsce nie da się tego dobrze napisać, ponieważ język polski jest w tematyce seksualnej, erotycznej, bardzo ubogi. Mamy trzy kategorie określeń: słownictwo dziecięce, słownictwo medyczne i słownictwo wulgarne – wyliczał gość Katarzyny Cygler. – I mając te trzy kategorie trudno stworzyć scenę erotyczną, która byłaby ze smakiem, nie wpadałaby w śmieszność lub wulgarność – wskazywał.


Posłuchaj

1:54:40
Wojciech Chmielarz m.in. o swojej najnowszej powieści "Za granicą" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce)
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane