Zamek krzyżacki w Kętrzynie. Burzliwe dzieje warowni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek krzyżacki w Kętrzynie. Burzliwe dzieje warowni
Zamek krzyżacki w Kętrzynie pochodzi z drugiej połowy XIV wiekuFoto: shutterstock/ darekb77

Kętrzyn, położony na północny wschód od Olsztyna, ma do zaoferowania wiele zabytków. W tym świetnie zachowany, a w zasadzie odbudowany zamek - ślad bytności Krzyżaków na Mazurach.

Kętrzyn stanowi doskonałą bazę wypadową do mazurskich atrakcji takich jak Święta Lipka i Wilczy Szaniec. Jednak w samym mieście jest wiele do zobaczenia, jedną z głównych atrakcji jest zamek krzyżacki.    

 Pierwsze informacje o krzyżackiej strażnicy w tym miejscu pochodzą z końca lat dwudziestych XIV wieku – mówi Marek Gaworski, autor książek i przewodników o polskich zamkach i dworach. – Początkowo było to drewniane założenie, które dwukrotnie było niszczone przez wojska litewskie.


Murowana warownia

Po drugim najeździe, w 1648 roku podjęto decyzję o budowie murowanej warowni. Murowany zamek powstał na planie czworokąta. Wzniesiono trzy skrzydła, a po stronie zachodniej założenie zamykał mur, w którym znajdowała się brama, a także zwodzony most.

– Na początku drugiej połowy XV wieku zamek został zniszczony przez mieszkańców Kętrzyna. Po tym wydarzeniu, w tym samym wieku założenie rozbudowano i dodatkowo umocniono. Wówczas powstały mury obwodowe z wieżami – opowiada gość Trójki. – Po przebudowie zamek pełnił funkcję siedziby starosty i był poddawany kolejnym modernizacjom. To w trakcie tych prac powstała m.in. druga brama oraz niezwykle charakterystyczny wykusz w zachodniej fasadzie warowni.

 

 Czytaj także:


Kolejne zniszczenia

W kolejnych stuleciach prace kontynuowano, aż do XVIII wieku, kiedy to zamek po raz kolejny został zniszczony. Tym razem przyczyną był pożar. Zrujnowaną budowlę zakupiły władze miejskie, które przeznaczyły ją na mieszkania. Podczas II wojny światowej, w jego murach znajdowały się urzędy i biura, a w piwnicach powstał nawet schron przeciwlotniczy. Niestety budowla została po raz kolejny zniszczona w 1945 roku.


Posłuchaj

4:07
Zamek krzyżacki w Kętrzynie. Burzliwe dzieje warowni (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Prace remontowe podjęto na początku lat 60. i zamek odbudowano w duchu średniowiecznej epoki. Dziś w murach kętrzyńskiej warowni znajduje się muzeum - tłumaczy Marek Gaworski. - W ostatnich latach zamek został poddany gruntownym pracom remontowym, dzięki czemu dziś znajduje się w bardzo dobrym stanie i z pewnością jest miejscem, które bez wahania możemy polecić do zwiedzania.

Źr. Youtube/Kętrzyn. Zamek krzyżacki, średniowieczna kuchnia, budynek loży masońskiej. Co zobaczyć. Atrakcje


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 9.28

aw


Polecane