SN orzekł ws. Kamińskiego i Wąsika. Komentarz dr Bonikowskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
SN orzekł ws. Kamińskiego i Wąsika. Komentarz dr Bonikowskiej
Sąd Najwyższy rozpatrzył kasację oskarżycieli posiłkowychFoto: shutterstock.com/kolbet

– Najlepsze dla polityków jest niekomentowanie tego, co robią sądy, i uznawanie ich wyroków, zwłaszcza że trzecia władza, władza sądownicza, jest po to, by rozsądzać niezależnie. Najlepiej, jak politycy się nie wtrącają w pracę organów sądownictwa – mówiła prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, komentując rekcje polityków po orzeczeniu Sądu Najwyższego. 

Sąd Najwyższy uchylił wyrok warszawskiego sądu okręgowego umarzający postępowanie w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – ułaskawionych przez prezydenta – i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd odwoławczy. Sąd Najwyższy rozpatrzył kasację oskarżycieli posiłkowych.

Dr Bonikowska odniosła się do wyroku. – W dobrze rozumianym interesie nas wszystkich, bez względu na to, kto ma jakie poglądy polityczne, jest to, żeby stworzyć takie reguły gry, żeby wszyscy jakoś się w nich mieścili (…), nikt nie może być ponad prawem – stwierdziła.

W marcu 2015 roku warszawski sąd rejonowy nieprawomocnie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na trzy lata więzienia. W ocenie sądu w 2007 roku politycy przekroczyli uprawnienia i zlecili nielegalne działania agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z tak zwaną aferą gruntową. Mariusz Kamiński był wtedy szefem biura, a Maciej Wąsik jego zastępcą.

Obaj skazani złożyli apelację do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednak zanim została ona rozpatrzona, w listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił polityków. W związku z decyzją prezydenta Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu niższej instancji. Wyrok sądu odwoławczego zaskarżyli oskarżyciele posiłkowi do Sądu Najwyższego. Teraz Sąd Najwyższy przychylił się do opinii oskarżycieli i nakazał ponownie zbadać sprawę.

Wcześniej w sprawie wypowiedział się także Trybunał Konstytucyjny. W 2017 roku do Trybunału wpłynął wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Wniosek dotyczył prawa łaski, które posiada głowa państwa. W piątek TK w pełnym składzie orzekł, że prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta i nie podlega ono kontroli Sądu Najwyższego.

Najczęściej czytane: Posłuchaj

6:35
Dr Małgorzata Bonikowska.o wyroku SN ws. byłych szefów CBA (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 18.10

ka/pr

Polecane