Polska wystawa "Poetyka konieczności" wyróżniona na biennale designu w Londynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska wystawa "Poetyka konieczności" wyróżniona na biennale designu w Londynie
Na tegorocznym London Design Biennale prezentuje się ponad 40 wystawcówFoto: PAP/Abaca

Pokazywana w polskim pawilonie wystawa "Poetyka konieczności" zdobyła jedną z trzech głównych nagród na tegorocznym London Design Biennale. – To metafora naszych relacji z Ukrainą – mówi Barbara Schabowska, jedna z organizatorek ekspozycji.

London Design Biennale to stosunkowo nowa inicjatywa. Wydarzenie odbywa się od dziesięciu lat, a tegoroczna, czwarta edycja trwa od 1 do 25 czerwca. W Londynie wystawiono łącznie ponad czterdzieści pawilonów, reprezentujących różne kraje. Wyróżnienie przyznane "Poetyce konieczności" jest więc zarazem nagrodą dla całej polskiej ekspozycji.

Hasło tegorocznej imprezy brzmi: "The Global Game: Remapping Collaborations" (z ang. "Globalna gra: ponowne mapowanie współpracy"). – Gdy poznaliśmy hasło biennale, od razu pomyśleliśmy o Ukrainie, bo de facto my wszyscy w Polsce uczestniczymy teraz w budowaniu nowej relacji z tym krajem – mówiła w Trójce Barbara Schabowska, dyrektor odpowiadającego za ekspozycję Instytutu Adama Mickiewicza. – Wpłynęło kilka prac, które dotykały tego wątku, ale "Poetyka konieczności" wydawała nam się najlepiej odpowiadać na kwestię postawioną przed projektantami. Cieszę się, że potwierdzili to jurorzy w Londynie.


Posłuchaj

3:13
Barbara Schabowska o wystawie "Poetyka konieczności", cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Okna na nowe relacje

W "Poetyce konieczności" wykorzystano okna ze zbiórki ogłoszonej przez IAM wspólnie z fundacją BRDA oraz Instytutem Polskim w Londynie. Odpowiedzieli na nią przedstawiciele wielu firm architektonicznych oraz osoby prywatne. – W tej zbiórce chodziło o ponowne wykorzystanie raz użytych materiałów, nadanie im nowego życia, odwołanie się do poetyki konieczności, czyli takiej sytuacji, w której w czasie kryzysu maleje dostępność zasobów – tłumaczyła rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Oprócz okien w polskim pawilonie jest też ławka ze styropianu, na której można przysiąść i obejrzeć filmy z wcześniejszych akcji fundacji BRDA lub wziąć udział w jednej z dyskusji, na przykład na temat ponownego wykorzystania materiałów będących odpadami produkcyjnymi.  

Londyńskie biennale potrwa do 25 czerwca. Potem okna trafią do Chersonia, Charkowa i Kijowa, by zostać zainstalowane w tamtejszych domach. Barbara Schabowska zwróciła uwagę na metaforyczne znaczenie rekwizytów wykorzystanych w wystawie. – Okno, oprócz tego, że jest bardzo praktyczne i pragmatyczne, symbolizuje nową perspektywę, jest metaforą naszych relacji z Ukrainą – stwierdziła gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

5:28
Barbara Schabowska o wystawie "Poetyka konieczności", cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

Nowoczesne wzornictwo w Polsce Wschodniej. Ruszyły pierwsze konkursy

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 13.26

kc

Polecane