Pałac w Skierniewicach. Miejsce spotkania zaborców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Skierniewicach. Miejsce spotkania zaborców
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości także pałac w Skierniewicach odzyskał swój blask. Dziś może się o tym przekonać każdy, bo budowla jest udostępniona dla zwiedzających Foto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Skierniewice to jedno z największych miast województwa łódzkiego, położone niemal dokładnie w połowie drogi między Łodzią a Warszawą. Zespół pałacowo-parkowy należy do jego najciekawszych zabytków. Jest chętnie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców, którzy korzystają z uroków tego miejsca. 

Pierwszy, drewniany dwór powstał w tym miejscu na zlecenie biskupów gnieźnieńskich już w XIV stuleciu. – Z tego samego okresu pochodzi także najwcześniejsza oficjalna wzmianka o Skierniewicach. Budowla służyła wtedy nie tylko jako letnia rezydencja, ale przede wszystkim jako miejsce odpoczynku biskupów podczas podróży po rozległym terenie, który wchodził w skład archidiecezji – wyjaśniał Marek Gaworski. 

Zniszczenia potopu szwedzkiego

Budowa murowanej rezydencji to jednak dopiero wiek XVII. – W latach 1610-1619 za sprawą biskupa Wojciecha Baranowskiego, a potem Wawrzyńca Gembickiego, powstał pałac murowany. Co ciekawe stary dwór nie został jeszcze wtedy całkowicie rozebrany. Stało się to dopiero w późniejszym czasie. Pałac został częściowo zniszczony podczas najazdu szwedzkiego i przez kolejne lata wyraźnie pozostawał w cieniu głównych siedzib biskupich w Łowiczu i Warszawie – opowiada Trójkowy ekspert. 


 Czytaj także:

Jednak dzięki zainteresowaniu biskupa Stanisława Szembeka odzyskał blask. – Na początku lat 20. XVIII stulecia budynek został wyremontowany i przebudowany – dodaje rozmówca Marty Piaseckiej. Zarówno pałac, jak i park były otaczane opieką także następców biskupa.  


Posłuchaj

3:45
Pałac w Skierniewicach. Czym przyciąga zwiedzających? (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niestety budowla niedługo mogła się cieszyć odzyskaną świetnością, bo w 1755 roku wybuch pożar, który bardzo poważnie ją zniszczył. W kolejnych latach udało się jednak wyremontować i rozbudować założenie parkowe. Pałac był też świadkiem wydarzeń ważnych dla całego kontynentu. W 1884 roku w jego murach miało miejsce spotkanie zaborców: cesarzy Franciszka Józefa, Wilhelma II oraz cara Aleksandra III.

Skierniewice - Pałac Prymasowski i Park Miejski w 4 minuty :)/PleasantShadeOfGray

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 9.29

gs


Polecane