Dr Tomasz Żukowski: TSUE stara się poszerzać swoje kompetencje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Tomasz Żukowski: TSUE stara się poszerzać swoje kompetencje
TSUE stara się poszerzać swoje kompetencje - ocenił dr Tomasz Żukowski Foto: JackKPhoto/Shutterstock

– TSUE próbuje umacniać swoją pozycję, stopniowo ograniczając w ten sposób suwerenne kompetencje państw członkowskich w zakresie sądownictwa – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" politolog dr Tomasz Żukowski.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. Europejski Trybunał tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej, wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN i niektórych innych ustaw z 2019 roku naruszają prawo UE.

Poszerzanie kompetencji

– Można powiedzieć, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z sytuacją, w której TSUE stara się poszerzać swoje kompetencje – ocenił dr Tomasz Żukowski w "Trójkowym komentarzu dnia". Wskazał, że TSUE próbuje umacniać swoją pozycję, "stopniowo ograniczając w ten sposób suwerenne kompetencje państw członkowskich w zakresie sądownictwa". 

– To część procesu, próby przekształcania UE jako organizacji współpracy państw na rzecz jednego scentralizowanego tworu – uznał politolog. 

Aktywizm sędziowski

Przypomniał, że spór toczy się już od pewnego czasu, a Polska próbuje różnych sposobów działania. Wskazał, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby po kolejnych wyborach do parlamentu UE i w związku ze zmianami w myśleniu we władzach państw członkowskich zostały na poziomie unijnym podjęte decyzje, które ograniczą aktywizm sędziowski.

Ekspert ocenił, że mamy do czynienia ze zderzeniem się dwóch hierarchii. – Czy fundamentem naszych decyzji w państwie jest polska konstytucja i polskie władze, czy fundamentem jest prawo europejskie, które może być najzupełniej swobodnie interpretowane przez sąd – wyjaśnił.

Najczęściej czytane: 


Posłuchaj

8:35
Dr Tomasz Żukowski o wyroku TSUE ws. polskiego sądownictwa (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: dr Tomasz Żukowski (socjolog, politolog UW)
Data emisji: 5.06.2023
Godzina emisji: 18.10

fc/pr

Polecane