Koźmin Wielkopolski – była siedziba templariuszy i dawne miasto królewskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koźmin Wielkopolski – była siedziba templariuszy i dawne miasto królewskie
Zamek w Koźminie na XIX-wiecznej rycinie Edwarda RaczyńskiegoFoto: www.zamkipolskie.com

Zamek w Koźminie Wielkopolskim chwilowo nie nadaje się do zwiedzania. Warto jednak zajrzeć do tamtejszego muzeum, gdy już zakończy się jego remont, bo miejsce to ma bardzo ciekawą historię.

Koźmin Wielkopolski wspominany jest po raz pierwszy w kronikach z początków XIII wieku. Przez pewien czas był własnością zakonu templariuszy, by w XIV wieku stać się miastem królewskim. W tym samym stuleciu Kazimierz Wielki przekazał go Maćkowi Borkowiczowi. Ten jednak nie utrzymał go długo w posiadaniu – za liczne rozboje został skazany na śmierć głodową.

W drugiej połowie XIV wieku właścicielem majątku został Bartosz Wezenberg z Odolanowa, późniejszy kasztelan nakielski i wojewoda poznański. To właśnie on zbudował w tym miejscu pierwszy zamek, którego fragmenty można odnaleźć w obecnej bryle budowli. Pod koniec XIV wieku zamek został zajęty siłą przez czeskiego króla Zygmunta Luksemburczyka, a następnie odbity z jego rąk przez Władysława Jagiełłę. W następnym stuleciu warownię umocniono i rozbudowano w niej skrzydło mieszkalne.

Renesansowy wygląd zamek przybrał w latach 60. XVI wieku, za czasów rodziny Górków. Od XVII stulecia często zmieniał właścicieli, którzy realizowali tu własne pomysły, takie jak na przykład fontanna postawiona w miejscu wyburzonego fragmentu zabudowań z XIV wieku. Rezydencja przeszła kolejną metamorfozę, gdy pozostawała pod opieką rodziny Sapiehów. Za ich czasów powstała m.in. sala teatralna i wieża z klatką schodową, natomiast elewacja otrzymała barokowy wystrój.

W czasie II wojny światowej zamek szczęśliwie uniknął większych uszkodzeń. Dziś jest siedzibą Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, a w jednej z jego części znajduje się Muzeum Ziemi Koźmińskiej, które obecnie jest poddawane gruntownej renowacji i zamknięte dla zwiedzających.


Posłuchaj

4:20
Koźmin Wielkopolski – była siedziba templariuszy i dawne miasto królewskie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 
Zobacz też: 


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.06.2023
Godzina emisji: 9.29

kc

Polecane