Oscarowe wspominki i wesołe życie staruszki. W audycji o 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscarowe wspominki i wesołe życie staruszki. W audycji o 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Michael Dudok de Wit - laureat tegorocznej nagrody Smoka SmokówFoto: Frédéric Dugit / MAXPPP / Forum

Holenderski reżyser Michael Dudok de Wit opowiadał w "Trójkowo, filmowo" o emocjach związanych z odbieraniem Oscara, a bohaterka filmu "Vika!" o swoim sposobie na radosne przeżywanie starości. Pretekstem do obu rozmów był odbywający się w Krakowie festiwal filmowy.

63. Krakowski Festiwal Filmowy trwał od 28 maja do 4 czerwca. Podczas tegorocznej edycji nagrodę Smoka Smoków odebrał Michael Dudok de Wit. Holenderski reżyser filmów animowanych cieszy się renomą już od lat 90. W 1995 roku otrzymał nominację do Oscara za film "Mnich i ryba". Nagrodę Amerykańskiej Akademii otrzymał kilka lat później za obraz "Ojciec i córka".

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim reżyser opowiedział o emocjach, jakie towarzyszą zdobyciu najcenniejszej nagrody w branży filmowej. – To jest taki szczególny moment, gdy człowiek bardzo mocno koncentruje się tylko na tym, żeby dojść do sceny, nie upaść, nie zrobić nic głupiego, odebrać statuetkę, podziękować wręczającemu, publiczności i reszcie. Kiedy to robiłem, widziałem twarze tych wszystkich znanych aktorów, którzy patrzą na mnie. Pamiętam, że siedzieli tam Clint Eastwood i Juliette Binoche. Poczułem się bardzo, bardzo dziwnie – wspominał Michael Dudok de Wit.


Posłuchaj

49:07
Michael Dudok de Wit wspomina Oscary (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Jeżeli żyjemy długo, to żyjmy szczęśliwie"

Gościem audycji była też Wirginia Szmyt. Bohaterka pokazywanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu "Vika!" jest DJ-ką popularną w warszawskich klubach. Mimo 84 lat nie ma zamiaru prowadzić nudnego życia emerytki. – Starość powinna wyglądać inaczej. Żyjąc tyle, zadbaj o siebie, miej jakąś pasję, bądź aktywny. Kto chce się zajmować wnukami, proszę bardzo! Ale zadbaj o to, żebyś był sprawny, bo może się zdarzyć, że gdy stracisz tę sprawność, już nie będziesz potrzebny rodzinie – mówiła Wirginia Szmyt.

– Bardzo dobrze, że powstał taki film. Pomyślałam, że będę mogła pokazać swoją postawą, że można być starym i radosnym, choć przecież każdy ma swoje cierpienie. Jeżeli żyjemy długo, to żyjmy szczęśliwie – zachęcała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.


Posłuchaj

50:38
Wirginia Szmyt o sposobie na radosną starość (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

źródło: YouTube / Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Ponadto w audycji:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: podsumowanie, najważniejsi laureaci, komentarz do werdyktu jury, zapowiedź polskich premier nagrodzonych filmów – rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą;
  • Spotkanie z Bereniką Wyrzykowską-Novi z Arte TV: rozmowa o filmach i cyklach filmowych z wielu krajów Europy, dostępnych nieodpłatnie w sieci, oraz planach programowych na najbliższe tygodnie;
  • Tarnowska Nagroda Filmowa  Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych: propozycje na ostatni weekend festiwalu;
  • Aktualności filmowe.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.05.2023
Godziny emisji: 13.05, 14.05

kc

Polecane