Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla agencji Bloomberg wyjaśnił, że komisja ds. rosyjskich wpływów nie uderza w proces wyborczy w PolsceFoto: Marek Borawski / KPRP / prezydent.pl

- Myślę, że to wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zupełnie ostudzi emocje i w najbliższych dniach już nie będziemy mieć komentarzy ze strony polityków zachodnich, bo jest jasny przekaz, że ta ustawa nie wchodzi w proces wyborczy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że nie rozumie krytycznej reakcji sojuszników na przyjęcie ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów. Zasugerował, że może to być wynik błędnego tłumaczenia ustawy lub efekt działań polityków opozycji. Zaproponował, że może wyjaśnić sprawę w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem.

Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę

W Programie 3 Polskiego Radia komentował to dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Jak stwierdził, pierwszy przekaz, który dotarł do sojuszników Polski faktycznie zawierał informację o tym, że komisja mogłaby odbierać politykom możliwość startu w wyborach. Ta informacja została już zdementowana. Tymczasem - mówił dr Anusz - kraje zachodnie, szczególnie USA, traktują proces wyborczy jako coś świętego i nienaruszalnego.

- Ja myślę, że to wyjaśnienie prezydenta zupełnie ostudzi emocje i myślę, że w najbliższych dniach już nie będziemy mieć komentarzy ze strony polityków zachodnich, bo jest jasny przekaz, że ta ustawa nie wchodzi w proces wyborczy. Moim zdaniem to sprawę z tego punktu widzenia zamyka - stwierdził dr Andrzej Anusz. Dodał, że jednocześnie komisja ds. rosyjskich wpływów dalej będzie ogniskować krajową debatę publiczną.

Czytaj również:

Posłuchaj

6:54
Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: dr Andrzej Anusz (historyk, Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 01.06.2023
Godzina emisji: 18.10

PAP/jmo

Polecane