Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!
Czytanie dzieciom to dawanie im siebie, poświęcanie uwagi i wspieranie w rozwojuFoto: shutterstock.com/Syda Production

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.

  • W ostatnich latach literatura dziecięca przeżywa rozkwit, jednak wśród najpopularniejszych książek tego typu wciąż wysoko plasuje się klasyka  dzieła m.in. Astrid Lindgren, Hansa Christiana Andersena, Antoine de Saint-Exupéry czy A.A. Milne'ego.
  • "Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni": to chińskie przysłowie jest mottem XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 1–7 czerwca.

Dziecięca klasyka i dzikie stwory

Brytyjski nadawca publiczny opublikował listę 100 najlepszych książek dziecięcych wszech czasów. 177 ekspertów z 56 krajów dokonało wyboru spośród 1050 pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazła się klasyka, m.in. "Alicja w Krainie Czarów", "Mały Książę", "Pippi Pończoszanka" czy "Hobbit", jednak najwyżej oceniono książkę amerykańskiego pisarza Maurice'a Sendaka "Tam, gdzie żyją dzikie stwory". – Książka jest dla dzieci w młodszym wieku, ale sam opis jest uniwersalny. Chłopiec o imieniu Max trafia do swojego pokoju i zaczyna używać swojej wyobraźni: płynie przez czas i przestrzeń. Ma cel: wyspę, gdzie żyją dzikie stwory. Chłopiec rusza tam w dzikie harce i jak poczuje się zmęczony, dopiero wtedy pojawi się w nim tęsknota za kimś, kto kocha go bezwarunkowo – opowiada psycholog dziecięcy Wojciech Ślęzak.

Willy Wonka i brama do sci-fi

Najwięcej książek w rankingu wydano między latami 50. a 70. XX wieku. W tej grupie są m.in. "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla, a także "Czarnoksiężnik z archipelagu" Ursuli K. Le Guin. – To jest opowieść o dorastaniu, której bohater się zmienia, opowieść o stawaniu się i brama do fantastyki. Główny bohater, tak jak każdy młody człowiek, chce więcej, więcej, więcej… Jak odkrywa swój dar, swój talent, to jego historia wciąż toczy się nie tak, jakby chciał: życie przynosi mu coś innego i ciągle musi zagryzać zęby – mówi warszawska przedszkolanka Anna Gałecka. – Wydaje mi się, że to jest taka metafora dorastania. Tu pojawia się pierwszy typ nauczyciela, który tylko daje wskazówki i cierpliwość. A sztuka czekania jest tutaj metodą nauczania – wskazuje.


Posłuchaj

3:32
BBC wybrało 100 najważniejszych książek dla dzieci (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytanie: dar, który dajemy dzieciom

– Czytanie dzieciom rozwija wyobraźnię, poprawia gramatykę, wzbogaca słownictwo: są same zalety, nie znam żadnej wady. Natomiast smutne jest dla mnie to, że rodziców tak bardzo trzeba przekonywać, żeby spędzali z dzieckiem czas. Bo tak naprawdę oprócz czytania to my dajemy siebie – i to jest największy dar. Dziecko, któremu się codziennie czyta, to jest dziecko, które czuje się kochane. Dla dziecka to jest jednoznaczne: dajemy mu swój czas, siebie, swoją uwagę – mówi Irena Koźmińska, założycielka i prezes fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". – Teraz jest epidemia narcyzmu, czyli epidemia osób, którym nie poświęcamy uwagi, które nie dostawały tego, co jest energią. Proszę zauważyć: jeśli ktoś rzuci w naszą stronę nieprzyjemną uwagę, odbiera nam siłę, zaufanie do siebie, dobre samopoczucie. Jeśli nas wesprze, przekaże komplement, coś miłego powie pod naszym adresem, to nas uskrzydla. To jest to samo: ta uwaga, to jest energia, która jest potrzebna dzieciom do rozwoju i w ogóle do życia – tłumaczy.

Przekazywanie wartości moralnych

– Zajmujemy się wspieraniem rozwoju dziecka. Nasza fundacja oprócz kampanii czytanie prowadzi wiele innych działań również wspierających literaturę. Czytanie to jest najlepsza metoda, ponieważ uczy myślenia, rozwija język, wyobraźnię, ale także przekazuje wartości moralne. Te wartości moralne są dla nas szalenie ważne: to jest ta nasza druga dziedzina, drugi obszar – wyjaśnia gość Tomasza Miary. – Nawet kryzys ekologiczny jest pochodną kryzysu moralnego: tego, że ludzie zapomnieli o innych, nie wykazują się solidarnością wobec nich, że są zachłanni, nie potrafią swoich celów dopasować do możliwości planety i tego, co ma sens – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

10:23
Rusza XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Irena Koźmińska (prezes i założycielka fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom")
Data emisji: 1.06.2023
Godziny emisji: 12.25, 12.42

pr

Polecane