UE reaguje na powołanie komisji ds. badania wpływów Rosji. Czarnecki: we Francji od dawna jest taka komisja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Frekwencja nie rzuciła na kolana. Proporcjonalnie przedstawicieli Polski było znacznie więcej niż innych nacji. Natomiast to była dyskusja na zasadzie "pogadali i poszli", bo ona nie zakończyła się żadną rezolucją. Nie ma żadnego formalnego spuentowania tej debaty - mówił w "Salonie politycznym Trójki" europoseł PiS Ryszard Czarnecki, odnosząc się do środowej debaty w Parlamencie Europejskim ws. powołania w Polsce komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Gość Programu 3 Polskiego Radia skomentował też stanowisko Komisji Europejskiej, która wyraziła zaniepokojenie ustawą powołującą komisję i zapowiedziała, że będzie ją analizować.

- Komisja Europejska stwierdziła, że będzie tę sprawę badać, a my będziemy badać ewentualne kolejne oświadczenia KE. Nie uważam, by to oświadczenie było w tej chwili szczególnie przełomowe. Nie wnosi ono nic poza tym, że KE będzie tę sprawę analizować - powiedział Czarnecki.

Europoseł PiS zapytany, czy w związku z powołaniem komisji ds. badania wpływów rosyjskich Polsce grozi zablokowanie przez Unię Europejską kolejnych (po tych z KPO) środków - np. z Funduszu Spójności - odparł, że środki z KPO zostały zablokowane pod innym pretekstem. Jednocześnie wyraził w tej kwestii optymizm.

- Powtarzam od ubiegłego roku, że te środki do Polski trafią, zarówno z KPO, jak i inne - trafią po wyborach, niezależnie od tego, kto je wygra. KE jest pragmatyczna i pogodzi się z takim czy innym wynikiem wyborów w Polsce - ocenił Ryszard Czarnecki.

"Mamy takie samo prawo jak Francja"

Polityk podkreślił, że ingerowanie w sprawy bezpieczeństwa poszczególnych krajów członkowskich nie leży w zakresie kompetencji organów UE. Ponadto zwrócił uwagę, że podobna komisja istnieje we Francji.

- Mamy takie samo prawo jak Francja, która od dawna w swoim parlamencie ma taką komisję. Na jej przesłuchania wzywani są nie tylko byli, ale i czynni politycy, którzy są również europosłami - zauważył Czarnecki, dodając, że sprawa komisji ds. badania wpływów rosyjskich została wykorzystana do ataku na Polskę.

Posłuchaj

14:57
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki gościem "Salonu politycznego Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość:
 Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)
Data emisji: 
01.06.2023
Godzina emisji: 
8.45

łl

Polecane