Kontrowersyjny wykład prof. Grabowskiego. Dr Piotr Gontarczyk: nie zostałem już wpuszczony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kontrowersyjny wykład prof. Grabowskiego. Dr Piotr Gontarczyk: nie zostałem już wpuszczony
Historyk z Uniwersytetu w Ottawie prof. Jan Grabowski podczas wykładu "Polski problem z historią Holocaustu" w Niemieckim Instytucie Historycznym w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

– Po pierwsze spotkanie zostało przerwane przez pana Grzegorza Brauna, a po drugie było kontynuowane w innej sali, tylko że nie zostałem już wpuszczony – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" dr Piotr Gontarczyk. Historyk skomentował w ten sposób wykład prof. Jana Grabowskiego współorganizowany przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który odbył się 30 maja.

Na pytanie, dlaczego postać Jana Grabowskiego budzi tak wiele kontrowersji, dr Piotr Gontarczyk powiedział, że "poglądy każdy może mieć różne, byleby były one umocowane w przestrzeni intelektualnej". – To znaczy, jeżeli ktoś coś wygłasza, mówi, że coś tak, a nie inaczej wygląda, to musi być to oparte na solidnych badaniach naukowych. Twierdzę, że to, co mówi pan Jan Grabowski, nie ma takich podstaw, ponieważ te publikacje, które prześledziłem, zawierają mnóstwo rzeczy, które w świecie nauki nazywają się manipulacjami i nadużyciami i to na dużą skalę – zaznaczył historyk. 

Posłuchaj

6:21
Dr Piotr Gontarczyk o wykładzie "Polski problem z historią Holocaustu" (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: dr Piotr Gontarczyk (historyk, IPN)
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 18.10

nt

Polecane