Ochrona rodziny. Jakie są prawa rodziców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ochrona rodziny. Jakie są prawa rodziców?
Przed jakimi wyzwaniami stają polskie rodziny? Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Przypadający 1 czerwca Dzień Dziecka stał się okazją do rozmowy na tematy związane z ochroną rodziny oraz prawami rodziców. Jaka jest kondycja polskich rodzin? Przed jakimi wyzwaniami stoimy jako społeczeństwo? 

Kryzys demograficzny, struktura rodziny w Polsce, rodzina a szkoła, wychowanie, rodzina we współczesnej kulturze - to tematy, o których dyskutować będą uczestnicy konferencji w Belwederze. Organizatorem wydarzenia jest Rada ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP. Konferencja jest zwieńczeniem rocznych prac Rady, działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Odbywa się we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Problemy polskich rodzin

"Problematyka polskiej rodziny, wychowania, współpracy rodziny i szkoły jest niezwykle istotna, dlatego że swój potencjał cywilizacyjny, czasem nazywany kapitałem ludzkim, Polacy zawdzięczają właśnie pewnemu głęboko zakorzenionemu etosowi przekazywanemu w rodzinach. Opierał się on również na wysokich wartościach, jakie przywiązujemy do wykształcenia. W Polsce te wzory moralne były mocne" - powiedział PAP przewodniczący Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania prof. Andrzej Waśko.
I dzięki temu właśnie - jak zauważył - w latach transformacji, kiedy zaczęły się zmiany społeczne i gospodarcze po 1989 roku, Polacy sprostali wymaganiom rynku i poprawili swój standard życia. "Czyli kapitał ludzki jest podstawą tego, co możemy zakwalifikować jako nasz sukces" - ocenił.
"Te płynne procesy, które się wówczas zaczęły, zapoczątkowały też pewne zjawiska kryzysowe, które wyrażają się statystycznie w drastycznym spadku liczby urodzeń w Polsce, czyli w kryzysie demograficznym" - wskazał.

Dzietność w Polsce

Prof. Waśko zauważył, że współczynnik dzietności jest w Polsce jednym z najniższych w UE. "Mamy dramatyczną sytuację; tłumaczona jest ona zazwyczaj czynnikami ekonomicznymi - jak brak mieszkań, niski poziom dochodów. To jest oczywiście prawda, ale jedna z hipotez, którą chcemy sprawdzić na konferencji, mówi, że ekonomia nie tłumaczy wszystkiego. Istnieją jakieś bardziej skomplikowane procesy społeczne i kulturowe, związane z pewnego rodzaju przemianami aksjologicznymi" - podkreślił.

Jak dodał, fakt, że ludzie nie chcą mieć dzieci lub mają ich mało, nie wiąże się wcale z ubóstwem, ale np. z tym że chcą zachować wysoki standard życia i stawiają na pierwszym miejscu karierę, a nie potomstwo.
"To jest prawdopodobnie główne wyzwanie, przed jakim Polska stoi długoterminowo. Trzeba w związku z tym analizować sytuację i szukać środków zaradczych. Tym bardziej że mamy jeszcze szczególny moment historyczny, związany z rewolucją informatyczną, z rozdwojeniem rzeczywistości na wirtualną i realną" - zauważył.

W konferencji udział weźmie około 100 osób, m.in. rzecznik praw dziecka, przedstawiciele szkół, fundacji, politycy. Konferencja ma zakończyć się opublikowaniem raportu.

Posłuchaj

49:47
Ochrona rodziny i prawa rodziców (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Wojciech Reszczyński
Goście: Paweł Ozdoba (Fundacja Centrum Życia i Rodziny), ks. Kazimierz Kurek oraz Maria Bieńkiewicz (Fundacja Lazaret)
Data emisji: 1.06.2023
Godzina emisji: 21.08

PAP/zch

Polecane